Legalna migracja szansą dla polskiego rynku pracy

Legalna migracja szansą dla polskiego rynku pracy

„Legalna migracja – szansą i wyzwaniem dla polskiego rynku pracy. Nowelizacja przepisów dotyczących ruchu osobowego i legalizacji pobytu obywateli Ukrainy w Polsce” – pod takim hasłem odbyło się sympozjum poświęcone najważniejszym aspektom zatrudnienia obcokrajowców w naszym kraju.

Jak wyjaśniają organizatorzy celem sympozjum było zaprezentowanie roli migrantów z Ukrainy na  polskim rynku pracy, przybliżenie regulacji prawnych i praktycznych czynności jakie pracodawca winien wykonać by zatrudnić obcokrajowca oraz rozpropagowanie wiedzy o czekających nas w najbliższym czasie gruntownych zmianach w uregulowaniach prawnych i legalizacyjnych dotyczących pobytu i wykonywania pracy przez tę grupę pracowników w RP. Przedstawiono najważniejsze kwestie istotne dla polskiego pracodawcy zatrudniającego lub planującego zatrudnić pracownika z Ukrainy lub innego państwa spoza UE.

- Zdecydowaliśmy się na organizację konferencji, ponieważ mamy problemy z pozyskiwaniem nowych pracowników. Rynek pracy w Polsce został rynkiem pracownika. Obecnie osób poszukujących pracy jest bardzo mało, natomiast pracownicy z zewnątrz w tej chwili są bardzo pomocni. Przedstawione dziś informacje pozwolą przedsiębiorcom wyrobić sobie pogląd na trudności związane z zatrudnieniem obcokrajowca, a w przyszłości ułatwią pozyskanie takiego pracownika - wyjaśnia wiceprezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej, Andrzej Kędra.

Obecni na sympozjum przedsiębiorcy podkreślali, iż uzyskali wiele przydatnych informacji dotyczących zatrudnienia obcokrajowców, którzy w dobie niżu demograficznego oraz odpływu rodzimej kadry pracowniczej są w stanie wypełnić powstającą w ten sposób lukę na rynku pracy. Przedsiębiorcy przekonywali też, iż obcokrajowcy nie zabierają pracy Polakom lecz pomagają budować produkt krajowy brutto oraz przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju.

- Największą korzyść osiągniemy gdy obcokrajowcy będą chcieli tu zostać. Znamienita większość z nich pracuje legalnie. Jeśli będą pracować na stałe, to będą również odprowadzać podatki, świadczenia emerytalne itp. Taka sytuacja spowoduje wzrost gospodarczy. Musimy wypełnić dziurę niżu demograficznego. Jeśli nie będziemy mieli możliwości zapełnić tej luki, to stracimy naszą konkurencyjność – wyjaśnia radomszczański przedsiębiorca Przemysław Kosowski.

Sympozjum poświęcone  legalnej migracji zostało zorganizowane przez Fundację IUSTUS z siedzibą w Rzeszowie, Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą z siedzibą w Warszawie oraz Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Radomsku przy wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Więcej o:
sympozjum migracja riph
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE