Łatwe w montażu listwy styropianowe

Łatwe w montażu listwy styropianowe

Nie ma chyba drugiego takiego elementu, którym tak szybko i tak prosto możemy odmienić charakter mieszkania. Listwy styropianowe, zarówno ścienne, jak i podsufitowe, to bardzo szybki sposób na dekorację mieszkania. Na dodatek możesz zamontować je całkowicie samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Listwy styropianowe do dekoracji mieszkania

Sztukateria, czyli wszelkiego rodzaju listwy styropianowe i inne ozdobne elementy, to bardzo ciekawa dekoracja mieszkania. Mogą być zarówno bardziej bogate, pokryte ornamentami i wcięciami, jak i nieco skromniejsze, prostsze i mniej rzucające się w oczy. W obu przypadkach świetnie się sprawdzają. I to w każdym stylu aranżacyjnym, od tego pałacowego, glamour i klasycznego, aż do nowoczesnego i minimalistycznego.

Listwy styropianowe mają bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest naprawdę prosty montaż. Dekorację zrobisz samodzielnie, poświęcając na to jedynie weekend. Wystarczy niewielki wysiłek, trochę uważności i precyzji, by sztukateria przetrwała w niezmienionej formie przez wiele lat i ciągle cieszyła oko. Będą potrzebne tylko odpowiedni klej, urządzenie do przycinania, nazywane skrzynką uciosową lub ostry nożyk do tapet oraz oczywiście wybrane listwy. Należy tylko pamiętać, by montować je do suchej, oczyszczonej powierzchni. Inaczej nie będą się zbyt dobrze utrzymywać.

Docinanie listew styropianowych

Listwy styropianowe mają ten plus, że są dość elastyczne i lekkie. Dzięki temu łatwo je dociąć i łatwo dopasować je do powierzchni ściany, nawet jeśli jest nierówna. Można zrobić to bez większego wysiłku, ale warto zrobić to naprawdę precyzyjnie. Idealne cięcie gwarantuje, że listwy będą do siebie dobrze pasować, a miejsce ich styku będzie praktycznie niewidoczne.

Do przycinania listew stosuje się specjalne urządzenie nazywane skrzynką uciosową. Znajdują się w nim specjalne otwory, w których układa się listwę styropianową. Dzięki temu można dociąć ją pod odpowiednim kątem.
Obie listwy, które schodzą się w rogu pokoju należy przyciąć pod kątem 45 stopni. Krawędzie można lekko doszlifować papierem ściernym, by oba brzegi dokładnie do siebie przylegały.

Montaż listew styropianowych do ściany

Dobrze wymierzone i przycięte listwy styropianowe tylko czekają na montaż na ścianie. Do tego celu stosuje się odpowiedni klej. Najwygodniej nakładać go za pomocą specjalnego pistoletu do kleju, ale można także nanosić go specjalnym pędzelkiem. W tym pierwszym przypadku warto stworzyć zygzak i mocno docisnąć listwy do ściany. W ten sposób substancja rozłoży się równomiernie, a listwy nie będą odchodzić.

W przypadku powstawania ewentualnych szczelin można użyć szpachelki i masy wypełniającej. Takie drobne niedoskonałości nie powinny w ogóle rzucać się w oczy. Zwłaszcza jeśli pomalujesz sztukaterię, a listwy styropianowe świetnie wyglądają po pomalowaniu. Można nadać im kolor ściany lub wręcz przeciwnie – kontrastujący z nim. W obu przypadkach będą się świetnie prezentować. I już – listwy są już zamontowane. I jest wielka szansa, że będą cieszyć oko jeszcze przez naprawdę długi czas.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE