Radomsko, Łódzkie 0.7o środa, 29 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

Łąki kwiatowe zakwitną w Radomsku?

Miasto
Jacek Paszewski

Coraz więcej miast na swoich terenach urządza łąki kwiatowe. Taka łąka to miejsce pełne życia, kolorów i zapachu różnego rodzaju kwiatów. Czy jest szansa, że w Radomsku powstaną łąki kwiatowe?

Łąki wzbogacają miejski ekosystem. Są miejscem pełnym życia. Dają pożywienie, ale także  schronienie pożytecznym owadom: pszczołom, motylom czy trzmielom. Korzystają też ptaki i mniejsze ssaki. 

Głos radnego

Zalety takich łąk widzi radny Radosław Rączkowski (RdR). W tej sprawie zwrócił się do miejskich urzędników z prośbą o przeanalizowanie możliwości zasiania w pasach zieleni porośniętych trawą, specjalnych mieszanek kwiatów polnych, co pozwoli uzyskać łąki kwiatowe.

- Łąki kwiatowe wnoszą wiele korzyści, między innymi piękny wygląd, a także nie wymagają częstego koszenia i podlewania. Mogą zastąpić każdy nieuczęszczany fragment trawnika w parkach, na osiedlach, wzdłuż dróg. Myślę że zaspokoi to oczekiwania mieszkańców, którzy mają dość spalonych słońcem trawników. Wiele polskich miast skorzystało z tej możliwości, między innymi Warszawa czy Kraków – mówi radny Rączkowski

Zdaniem urzędników

Na sugestie radnego odpowiedzieli urzędnicy z magistratu. Ich zdaniem łąki, to sposób na bardzo ciekawe zagospodarowanie terenu - taka rabata pozytywnie wpływa na środowisko naturalne, zachwyca kolorem oraz różnorodnością faktury roślin i stanowi miejsce schronienia dla owadów. Projekt będzie mógł być zrealizowany w zależności od posiadanych środków finansowych.

Ile to kosztuje

Otworzyliśmy Google i na hasło: „łąki kwiatowe cennik” pojawiło się kilka stron oferujących specjalne mieszanki nasion. Ich ceny zaczynają się od 59 zł za 100g (40 m2) czy 89 zł za 100g (40 m2), ale są i takie za 129 zł za 100g (30 m2).

komentarze