Kup paschę, pomóż w organizacji wielkanocnego śniadania dla radomszczan i ich gości z Ukrainy

Restauracja „Exclusive” oraz grupa mieszkańców Radomska zachęcają do udziału w akcji „Pascha – z miłości do wolności”. Polega ona na zakupie tradycyjnej świątecznej paschy. Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na sfinansowanie wielkanocnego śniadania, gdzie przy wspólnym stole zasiądą radomszczanie i ich ukraińscy goście.

Dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole, czekające na zbłąkanego wędrowca to piękna polska tradycja. Ale już wkrótce dodatkowe talerze pojawią się na naszych stołach z okazji Świąt Wielkanocnych – i nie będą tylko symbolem.

- Pochylać się będą nad nimi żywi ludzie, których do ucieczki z ich własnych domów, od ich stołów i przytulnych, ciepłych kuchni przegoniły rosyjskie czołgi, bomby i pociski rakietowe. Od pierwszych godzin tej haniebnej napaści otworzyliśmy dla nich swoje serca i domy. I tak jak wtedy, tak i dziś chcemy Im powiedzieć: Nie jesteście sami w tych trudnych chwilach. Jeśli czujecie się u nas bezpiecznie – zapraszamy. Zostańcie, ile będziecie chcieli lub musieli. Pomożemy, jak tylko będziemy potrafili. Radomszczanie mają wielkie serca. Jest u nas miejsce dla Waszych dzieci, Waszych rodzin, Waszych ojców i matek – mówi Magdalena Spólnicka, organizatorka akcji.

- Na wielu polskich stołach w tym roku, z okazji Świąt Wielkiej Nocy pojawią się z pewnością barszcz ukraiński i pierogi ukraińskie. My chcielibyśmy, by na każdym polskim i radomszczańskim stole w okresie Wielkanocy (zarówno tej katolickiej jak i prawosławnej) zagościła Pascha – tradycyjne ukraińskie ciasto. Dla naszych Ukraińskich Gości to symbol Świąt Wielkanocnych, porównywalny z naszym mazurkiem czy babką wielkanocną. Niech ukraińska Pascha na polskim stole stanie się  oznaką wspólnoty, integracji, szacunku do odmienności, ale i poszukiwania wspólnych wartości – tego, co nas łączy, a nie dzieli. Ile gospodyń, tyle przepisów na paschę – my wybraliśmy tę serową. I ta ukraińska, serowa pascha stała się też symbolem naszej akcji solidarnościowej z ukraińskimi uchodźcami „Pascha – z miłości do wolności” – dodaje Magdalena Spólnicka.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ciasta zostaną przeznaczone na sfinansowanie wielkanocnego śniadania, gdzie przy wspólnym stole zasiądą radomszczanie i ich ukraińscy goście.

Koszt ciasta to 50 zł. Zamówienia można składać przez cały kwiecień, dzwoniąc pod nr tel. 790 472 099 lub bezpośrednio w restauracji „Exclusive”. 

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko akcja pascha śniadanie wielkanoc ukraina wsparcie pomoc uchodźcy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE