Ku czci patronki miasta

W czerwcu radomszczanie oddają hołd patronce miasta Świętej Jadwidze Królowej. Wzorem minionych lat uroczysta procesja z relikwiami Świętej przeszła ulicami miasta w niedzielę 7 czerwca.

Tradycją Radomska stało się, iż w czerwcu radomszczanie oddają hołd patronce miasta Świętej Jadwidze Królowej. Wzorem minionych lat uroczysta procesja z relikwiami Świętej przeszła ulicami miasta w niedzielę 7 czerwca.Jadwiga była pierwszym w historii Polski Królem – kobietą.  Jej zalety jako władczyni, opiekunki ubogich, fundatorki świątyń i uczelni, żony, matki oraz związek dziejów Radomska z Jej osobą zadecydowały, że władze samorządowe miasta, duchowieństwo oraz wierni w  1998 r. (decyzja podjęta podczas sesji Rady Miasta w Radomsku 29 kwietnia 1998r.) zwróciły się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ogłoszenie Świętej Jadwigi Królowej Patronką Radomska. 18 grudnia 1999 r. Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów, na mocy pełnomocnictw, udzielonych przez Papieża Jana Pawła II przychyliła się do złożonej prośby i zatwierdziła Świętą Jadwigę Królową jako Patronkę u Boga miasta Radomsko.

12 listopada 2000 roku podczas XXI Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Radomsku ogłoszono Jadwigę patronką miasta Radomska. Wydarzenie to upamiętnia tablica z wizerunkiem królowej umieszczona na ścianie budynku Muzeum Regionalnego w Radomsku. 16 października 2008r. na placu 3 Maja odsłonięty został natomiast pomnik Jadwigi. 

Radomszczanie w szczególny sposób czczą postać patronki. Każdego roku na początku czerwca  odbywa się ulicami miasta Procesja Jadwiżańska z relikwiami Św. Królowej Jadwigi.

Rokrocznie trasa procesji jest taka sama.  Wyrusza ona z kolegiaty św. Lamberta, a następnie zatrzymuje się przy trzech stacjach: pierwsza stacja „Święta Jadwiga Królowa, wzór sprawiedliwej władzy” zlokalizowana jest przy Urzędzie Miasta. Tam też ks. abp. dr. Wacław Depo Metropolita Częstochowski zwracał się do rządzących by w sprawowaniu władzy nie zapominali o swoim sumieniu.

Honorowy obywatel Radomska, a dziś już Święty Jan Paweł II wołał zawsze o ład moralny, o wierność sumieniu, o ludzi sumienia. Jeśli sumienie odłączy się do Boga i stanie się tylko kryterium własnego wyboru zawsze będzie przeciwko drugiemu – mówił Metropolita Częstochowski.

Druga stacja zlokalizowana „Święta Jadwiga, krzewicielka oświaty i kultury” znajduje się przy I Liceum Ogólnokształcącym, a trzecia – „Święta Jadwiga opiekun cierpiących i ubogich” przy SPZOZ na ul. Armii Krajowej.

Uroczystości zakończyła msza święta odprawiana w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej Polski. Tegorocznej eucharystii przewodniczył ks. abp. dr. Wacław Depo Metropolita Częstochowski.


mbb

Więcej o:
jadwiga uroczystosc msza
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE