Ktoś zatruł drzewo na Starym Cmentarzu w Radomsku. Zarząd Cmentarza zgłasza sprawę do Prokuratury Rejonowej

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Niestety to już nie pierwszy raz kiedy ktoś truje zdrowe drzewo na Starym Cmentarzu w Radomsku. Ernest Rudnicki, dendrolog, który w Radomsku zajmuje się cmentarną zielenią informuje, że Zarząd nekropolii postanowił zgłosić sprawę do prokuratury. Tym razem ucierpiał żywotnik zachodni. Według Rudnickiego drzewo do końca miesiąca obumrze.

Drzewo zostało zatrute najprawdopodobniej w marcu. Zostały wykonane trzy nawierty, głębokie na 8 cm i przez nie wlano substancje toksyczne.

- Te drzewa są składową drzewostanu zabytkowego, ta tuja była zasadzona 1976 roku. Te drzewa dają nam też cień, przyspieszają mineralizacje zwłok. A akurat to drzewo przeszło także niedawno pielęgnację. W jego przypadku… to trzeba podkreślić, że ten rodzaj drzewa nie śmieci, nie ma z niego spadających liści… może tylko przeszkadzać tym, że tu stoi. My pracujemy nad tym żeby na Cmentarzu Starym pojawił się monitoring. Myślimy o kamerze 360 stopni, taka kamera swoim zasięgiem objęłaby niemal całość nekropolii – mówi Ernest Rudnicki, dendrolog.

Treść pisma jakie pojawiło się na nagrobkach usytuowanych obok zatrutego drzewa:

W związku z zatruciem drzewa z gatunku żywotnik zachodni nr inw. 57 w kwaterze C-2, wpisanego do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków wraz z pozostałym drzewostanem Cmentarza „Starego”, informuje się, że na podstawie rozporządzenia z dn. 25.08.2016 w sprawie opłat za usunięcie drzew i krzewów, po uwzględnieniu współczynnika lokalizacji na terenie zabytkowym, wartość drzewa obliczono na 69 179,35 zł. Powyższa kwota będzie egzekwowana od zniszczenia drzewa po jego zidentyfikowaniu. sprawcy Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostanie zgłoszone dn. 30.05.2022 r. do Prokuratury Rejonowej w Radomsku na podstawie art. 288 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 160 par. 1 kodeksu karnego. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje dotyczące sprawcy ww. przestępstwa są pilnie proszone o kontakt z kancelaria cmentarzy. Przyznanie się sprawcy do popełnienia tego czynu przed rozpoczęciem postępowania karnego będzie przesłanką do złagodzenia kary finansowej.

Czytaj: Zatrute drzewo na Starym Cmentarzu w Radomsku. Sprawę bada prokuratura

Więcej o:
drzewo cmentarz stary cmentarz radomsko zatrute drzewo radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE