Krzysztof Ciecióra: będziemy rozświetlać Polskę

Rusza pilotażowy program, dzięki któremu samorządy z całej Polski będą mogły otrzymać dofinansowanie na wymianę oświetlenia ulicznego oraz oświetlenia instytucji publicznych. Poinformował o tym Krzysztof Ciecióra – wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas zorganizowanej w Radomsku konferencji.

- Chciałbym zakomunikować bardzo dobrą wiadomość dla nas wszystkich. Spełnienie obietnicy, którą składaliśmy również tutaj w Radomsku. Obietnicy, że będziemy rozświetlać Polskę. To się dzieje. Od 28 sierpnia samorządy w Polsce będą mogły zgłaszać wnioski o wymianę oświetleń ulicznych i obiektów użyteczności publicznej w całej Polsce. Zachęcam przede wszystkim oczywiście samorządy powiatu radomszczańskiego aby takie wnioski składać. O co w tym projekcie rozświetlamy Polskę chodzi? Dopłacamy 80 proc. kosztów do wymiany takiego oświetlenia ulicznego i chcemy, żeby to oświetlenie starych energochłonnych żarówek zamienić na nisko emisyjne, nisko chłonne jeśli chodzi o energię elektryczną, oświetlenie LED. Takie są oczywiście już w wielu miejscach w Polsce, natomiast cały czas mamy bardzo dużo punktów, w których to oświetlenie jest bardzo energochłonne. Również tutaj, na terenie powiatu radomszczańskiego – mówi Krzysztof Ciecióra, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Każda gmina będzie mogła złożyć wnioski na łączną kwotę do 4 milionów złotych. Łączny budżet tego wynosi 1 miliard złotych.

- Jest to dosyć duża kwota. Korzyści jakie przewidujemy z tego programu to przede wszystkim obniżenie o 1,56 terawawatogodziny zużycia energii elektrycznej rocznie. To jest bardzo dużo. To jest znaczna redukcja w skali roku. Odciążenie elektrowni i innych miejsc, w których produkuje się taką energię elektryczną. To jest również obniżenie w związku z tym emisji CO2 do atmosfery. W sytuacji, kiedy te pieniądze się wyczerpią, będziemy również ten program odtwarzać i ogłaszać kolejne nabory – wyjaśnia Krzysztof Ciecióra.

Nabór wniosków potrwa od 28 sierpnia do 13 września 2023 r. Program obsługiwany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko krzysztof ciecióra konferencja rozświetlamy polskę
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE