Królowie przestworzy – największe samoloty na świecie

Królowie przestworzy – największe samoloty na świecie

Czy wiesz, że największe maszyny latające są w stanie zabrać na swój pokład nawet ponad 200 ton ładunku? Tego typu samoloty wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego przetransportowania sporego bagażu na dużą odległość. Samoloty cargo najczęściej nie posiadają przedziału pasażerskiego, a ich wnętrze dostosowane jest do przewozu wielkogabarytowych towarów, takich jak palety z żywnością, produkty przemysłowe, a nawet samochody czy transportery opancerzone. W dzisiejszym artykule sprawdzimy możliwości największych samolotów na świecie!

AN-225 – historia, która dokonała niemożliwego

Wszyscy fani lotnictwa są zgodni co do tego, że pośród największych maszyn latających, na prowadzenie wychodzi ważący 200 ton Antonov AN-225. Ten kolos jest w stanie pomieścić aż 250 ton ładunku i pomimo tak ogromnego obciążenia, przemieszczać się z prędkością przelotową 800 km/h. Niestety do tej pory wyprodukowano tylko jeden egzemplarz, który niestety nie przetrwał działań militarnych na Ukrainie i został zniszczony przez rosyjskie wojsko. Niemniej jednak planuje się budowę drugiego egzemplarza, za co wszyscy trzymamy kciuki!

Wojskowe kolosy w przestworzach

Do największych samolotów świata zaliczają się nie tylko transportowe samoloty cywilne, ale również maszyny wykorzystywane na potrzeby armii. Tutaj trzeba wymienić możliwości, które zapewnia Lockheed C-5 Galaxy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że oprócz ogromnego pokładu cargo, dysponuje również pokładem pasażerskim, który pomieści aż 73 osoby. Samolot ten wykorzystuje się przede wszystkim do transportu ciężkiego sprzętu wojskowego.

Latające cysterny

W powietrznych operacjach militarnych bardzo często korzysta się z pomocy tzw. latających cystern, które pozostają mobilnym źródłem zapasowego paliwa lotniczego. Nietrudno zgadnąć, że tego typu maszyny są ogromne, ponieważ w swoich zbiornikach mieszczą dziesiątki tysięcy litrów nafty lotniczej. Do takich niezwykłych i znanych maszyn zalicza się McDonnell Douglas KC-10 Extender, którego zasięg maksymalny wynosi aż 18 507 km – jest to światowy rekord.

Więcej informacji na temat największych samolotów na świecie oraz innych cudów inżynierii, znajduje się w serwisie joblife.pl.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE