Kredyt walutowy w pigułce

Kredyt walutowy w pigułce Fot. freepik.com

Jeżeli chcesz poznać więcej informacji na temat kredytu walutowego, to ten artykuł właśnie dla ciebie. Czy wiesz, że obecnie o kredyt walutowy mogę ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu? Przepisy te zostały wprowadzone po to, aby zabezpieczyć regularną i trwałą spłatę, a także obsługę kredytu.

Czym charakteryzuje się kredyt walutowy?

Aby zrozumieć czym jest kredyt walutowy, najpierw należy wyjaśnić sobie czym po prostu jest kredyt. Według definicji, którą znaleźć można w prawie bankowym, kredyt jest to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych zasadach. Kredytobiorca zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy kredytowej, regularnej spłaty swojego zobowiązania, a także wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem, który został zawarty w umowie kredytowej. 

Kredyt walutowy, to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W przypadku Polski jest to kredyt, który udzielany jest w walucie innej niż Polska złotówka. W Polsce możesz ubiegać się o kredyt walutowy w walutach takich jak frank szwajcarski, euro, dolar amerykański oraz funt brytyjski.

Kto obecnie może ubiegać się o kredyt walutowy?

Czy wiesz, że obecnie o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają trwały dochód w walucie kredytu? Zmiany te zostały wprowadzone przez komisję nadzoru finansowego, aby zapewnić regularną i stałą spłatę jak i obsługę kredytu. 

Komisja nadzoru finansowego wprowadziła te zmiany również po to, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu sytuacji, która miała już miejsce w naszym kraju, kiedy to masowo udzielono kredytu we franku szwajcarskim. 

Co to są klauzule niedozwolone?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na złożenie pozwu i próbę odzyskania utraconych pieniędzy. Musisz wiedzieć, że umowy kredytów frankowych zawierały niedozwolone klauzule. Warto również wiedzieć, że klauzule abuzywne w umowach kredytów złotówkowych również występują, 

Jeżeli chcesz sprawdzić czy twoja umowa kredytowa również zawiera takie klauzulę dokładnie przeanalizuj jej treść. Możesz skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie przeanalizuje treść twojej umowy kredytowej i powie ci jeżeli znajdzie niedozwolone zapisy.

Jakie dokumenty przygotować, aby starać się o kredyt walutowy?

Aby starać się o kredyt walutowy przygotuj wniosek o kredyt walutowy. Jednak nie jest to jedyny dokument jaki należy  okazać w banku. Dodatkowo musisz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości takiego jak dowód osobisty lub paszport. 

Przygotuj również dokumenty takie jak:

  • Umowa o pracę lub kontrakt za granicą,
  • Zaświadczenie o wysokości twoich dochodów,
  • Wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy,
  • Potwierdzenie zameldowania w Polsce.

W jakim języku złożyć wymagane dokumenty?

Zastanawiasz się w jakim języku powinieneś złożyć wymagane dokumenty? Musisz pamiętać o tym, że aby starać się o kredyt walutowy musisz złożyć dokumenty w języku polskim. Jeżeli posiadasz dokumenty, które zostały spisane w innym języku zaleca się abyś skorzystał z usług tłumacza przysięgłego, który profesjonalnie zajmuje się tłumaczeniem twojego dokumentu. 

Warto wiedzieć o tym zanim podejmie się starania o kredyt walutowy, gdyż wiąże się to z dodatkowym czasem jaki musisz ponieść oraz dodatkowym kosztem. Dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw oraz poznaj szczegóły kredytu o jaki chcesz się starać. Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się ze specjalistą. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE