Konto maklerskie - które będzie najlepsze?

Konto maklerskie - które będzie najlepsze?

Wybór rachunku maklerskiego to pierwszy krok, aby inwestować na rynku giełdowym. Istnieje wiele instytucji oferujących usługi maklerskie o różnym przeznaczeniu. Dlatego warto poświęcić czas i zanim dokonamy wyboru, upewnić się, czy konto spełnia nasze oczekiwania. Odpowiedź na pytanie o to, który rachunek będzie najlepszy, nie jest jednoznaczna. Zależy ona od naszych możliwości finansowych oraz preferencji. Wszystkie domy maklerskie umożliwiają dostęp do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Część z nich pozwala na korzystanie z zagranicznych rynków, np. amerykańskiego czy krajów europejskich.

Typy rachunków maklerskich

Można wyróżnić kilka rodzajów kont maklerskich w zależności od oferowanych usług i ich przeznaczenia. Chcących inwestować na polskim rynku adresowane są najprostsze konta, niemające dostępu do giełd i funduszy zagranicznych oraz ETF-ów. Dla tych, którzy chcą lokować swoje pieniądze na rynku zagranicznym, przeznaczone są rachunki oferujące akcje, obligacje oraz ETF-y notowane na najważniejszych giełdach europejskich i światowych. Istnieją też konta uniwersalne łączące cechy obu powyższych rodzajów.

Spotykane są też konta przeznaczone do inwestowania w kryptowaluty, które umożliwiają przechowywanie i handel cyfrowymi walutami takimi jak Bitcoin czy Ethereum. Specyficznym rodzajem kont są rachunki dla giełdy forex. Specjalizują się one w obsłudze transakcji na zmiennym rynku. Umożliwiają przeprowadzenia operacji walutowych, także w egzotycznych, rzadko spotykanych walutach. Więcej o rodzajach kont maklerskich można przeczytać na www.bankowe-konto.pl.

Na co zwrócić uwagę?

Poza główną funkcją konta maklerskiego w ofercie może znaleźć się szereg dodatkowych usług. Warto przyjrzeć się, które z udogodnień udostępnia wybrany dom maklerski i jaki jest ich koszt (część może być dodatkowo płatna). Wśród najpopularniejszych dodatkowych usług można wskazać raporty analityczne. Informują one o stanie rynku i poszczególnych sektorów. Pozwalają na ocenę ryzyka i perspektyw inwestowania. Zawierają także informacje niefinansowe, które jednak mogą wpływać na zachowania inwestorów i sytuację na rynku.

Dużym ułatwieniem z pewnością będzie możliwość integracji konta maklerskiego i rachunku bankowego. Przyśpieszy to przelewanie środków między rachunkami. Należy zwrócić uwagę na sieć stacjonarnych oddziałów. Dostęp online nie zawsze wystarcza, zwłaszcza gdy chcemy realizować bardziej skomplikowane operacje finansowe.

Określ swoje priorytety

Dobrze dobrany rachunek maklerski pozwoli na ograniczenie zbędnych opłat i prowizji. Dlatego warto określić, jakie usługi są dla nas priorytetem. Przy inwestowaniu krótkoterminowym, np. day trading, najważniejsza będzie możliwość przeprowadzania jak największej liczby transakcji w krótkim czasie. Korzystne oferty będą premiowały za wysokie obroty na rachunku.

Inwestorzy długoterminowi powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty przechowywania instrumentów. Z kolei bardziej doświadczeni inwestorzy, szukający dużej dywersyfikacji, będą zwracać uwagę na szerokość oferty i możliwości inwestowania na wiele różnych sposobów.

Więc co jest najlepsze?

Nie ma jednej odpowiedzi. Każdy zależnie od potrzeb i oczekiwań szuka czegoś innego. Jednak niezależnie od sposobu inwestowania i doświadczenia warto przed wyborem konta zapoznać się ze stronami prezentującymi Ranking kont maklerskich. Zgromadzone tam informacje pomogą w podjęciu słusznej decyzji.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE