Kończy się budowa kanalizacji na Suchej Wsi i Bogwidzowach

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku kończy realizację projektu związanego z budową kanalizacji sanitarnej w dwóch dzielnicach Radomska - Bogwidzowy i Sucha Wieś.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku kończy realizację projektu związanego z budową kanalizacji sanitarnej w dwóch dzielnicach Radomska - Bogwidzowy i Sucha Wieś, współfinansowanego z funduszy unijnych.
fot. UM Radomsko
- Łącznie wykonaliśmy 11,6 km sieci kanalizacji sanitarnej, w tym także kanalizację tłoczną i tzw. elementy sieci (odcinek od głównej sieci kanalizacji sanitarnej do granicy posesji), ponadto na całym obszarze prowadzonych robót odtworzono nawierzchnię dróg – mówi Adam Wierzycki, wiceprezes PGK. - Na projekt za ponad 11 milionów zł, ponad połowę potrzebnych pieniędzy pozyskaliśmy z Unii Europejskiej – przypomina.

Projekt pod nazwą „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Radomsko” zaplanowany był na dwa etapy, pierwszy PGK realizowało do końca 2012 r., a drugi w latach 2014-2015. W pierwszym etapie kanalizacja była budowana w ulicach: Reja, Przemysłowej, Górnickiego, Owocowej, Modrzewiowej, Jodłowej, Partyzanckiej i Strażackiej. Wówczas powstała też przepompownia ścieków na rogu ulic Przemysłowej i Ziołowej oraz dwie tłocznie. W drugim etapie zbudowano kanalizację w ulicach: Jeżynowej, Pasiecznej, Przemysłowej, Ziołowej, Siemiradzkiego, Starowiejskiej, Partyzanckiej, Strażackiej, Strzałkowskiej. Powstały tam też dwie podziemne (przejezdne) tłocznie ścieków.

Projekt został rozszerzony o zakup specjalistycznego pojazdu do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji. Zapewni on możliwość czyszczenia kanalizacji, usuwania zatorów, pompowania ścieków (cieczy i szlamu) ze studni rewizyjnych, komór technicznych, zalanych pomieszczeń piwnicznych, czyszczenia wpustów ulicznych wód opadowych itp. - Jest to specjalistyczne urządzenie ciśnieniowe, ssąco-płuczące z funkcją odzysku wody – mówi Robert Kosela, kierownik zakładu wodociągów i kanalizacji. - Pozwala to na ciągłą pracę oraz oszczędność wody. Dodatkowo wyposażony jest w kamerę do inspekcji kanalizacji sanitarnej, co pozwoli na szybsze zlokalizowanie miejsca ewentualnej awarii oraz jej bezproblemowe usunięcie - dodaje.

Efektem ekologicznym przedsięwzięcia będzie podłączenie 1 231 osób do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Dzięki realizacji projektu podwyższy się standard życia mieszkańców i poprawią warunki sanitarne w mieście. PGK liczy na to, że zostaną zlikwidowane uciążliwe i przestarzałe szamba. Uzbrojenie terenów w system kanalizacji sanitarnej zwiększy też atrakcyjność i wartość nieruchomości oraz pozwoli na rozwój turystyki i inwestycji w regionie. Przede wszystkim pozytywnie wpłynie to na środowisko naturalne i podniesie poziom wyposażenia miasta i aglomeracji Radomsko w infrastrukturę kanalizacji sanitarnej.

info: UM Radomsko

Więcej o:
budowa kanalizacja pgk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE