Komputer gamingowy – ile kosztuje taka przyjemność?

Komputer gamingowy – ile kosztuje taka przyjemność? Fot. freepik.com

Komputer gamingowy wyróżnia się nadzwyczaj wydajnymi podzespołami, które zapewniają wysoką jakość rozgrywek. Takie zaawansowane komponenty rzadko występują w zwykłych PC przeznaczonych do pracy czy nauki. Z tego względu komputer do gier jest nieco droższy niż klasyczny, stacjonarny model. Ile kosztuje taki sprzęt i jak można go sfinansować?

Komputer gamingowy a zwykły PC – co je różni?

Pojęcie „komputer gamingowy” jest coraz bardziej powszechne i pociąga za sobą wyobrażenie o wydajnym sprzęcie, który potrafi obsługiwać wymagające gry. Jednak dla wielu laików z zakresu technologii granica pomiędzy zwykłym PC a modelem do gier może być zamazana. Aby zrozumieć, co różni te dwa urządzenia, należy zagłębić się w kwestie związane z ich parametrami.

Komputer gamingowy przede wszystkim charakteryzuje się znacznie większą mocą obliczeniową niż tradycyjny PC. Producenci, specjalizujący się w gamingowych komponentach, starają się dostarczać możliwie najlepsze:

  • procesory;
  • karty graficzne;
  • ilości pamięci RAM.

Są to podstawowe podzespoły, które dbają o wysoką wydajność w grach. Jeśli mają one dobre parametry, to komputer gamingowy jest w stanie płynnie obsługiwać najnowsze tytuły w wysokiej jakości grafice.

Co więcej, komputery do gier z reguły wyposażone są w większą liczbę slotów na karty rozszerzeń czy porty USB. Często oferują również większą elastyczność w zakresie rozbudowy, ponieważ dają łatwiejszy dostęp do wymiany podzespołów. Dzięki temu gracze są w stanie aktualizować swoje komputery zgodnie z premierami coraz bardziej wymagających tytułów.

Kolejną różnicą pomiędzy komputerem do gier a zwykłym modelem stacjonarnym jest dbałość o detale w konstrukcji. Gamingowe urządzenia zazwyczaj mają dodatkowe chłodzenie, unikalne obudowy czy efektowne podświetlenie LED. Estetyka jest ważnym aspektem dla wielu graczy, którzy cenią nie tylko doskonałą wydajność, ale również atrakcyjny wygląd swojego sprzętu.

Ile kosztuje komputer gamingowy?

Udogodnienia, jakie oferuje komputer gamingowy, sprawiają, że taki sprzęt nie należy do najtańszych. Według portalu gram.pl kupno urządzenia odpowiedniego do prowadzenia rozgrywek na wysokim poziomie to inwestycja sięgająca od około 5 000 złotych do nawet 10 000 złotych. Dokładna cena komputera do gier zależy od wybranego modelu i jego parametrów.

W artykule, który można znaleźć na wspomnianym serwisie pod adresem https://www.gram.pl/artykul/jak-sfinansowac-komputer-gamingowy, pojawia się jednak porada dotycząca oszczędzania na zakupach technologicznych. Autor publikacji podpowiada, że budując komputer samodzielnie, warto wybierać używane części z rynku wtórnego. W ten sposób da się zmniejszyć wydatki nawet o 20%. Taka opcja jest kusząca, ale niestety niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli gracz trafi na nieuczciwego sprzedawcę, to może wtopić pieniądze w zepsuty sprzęt.

Komputer do gier – jak sfinansować?

Kupno profesjonalnego komputera do gamingu nie jest małym wydatkiem nawet w momencie, gdy gracz stara się ciąć koszta i wybierać używane podzespoły. Dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na nabycie takiego urządzenia. Istnieje jednak kilka sposobów na sfinansowanie przedsięwzięcia, jakim jest zakup wydajnego modelu do gier.

Popularne rozwiązanie stanowi stopniowe budowanie komputera. Jeśli ktoś nie jest w stanie kupić urządzenia, w którym wszystkie podzespoły są na najwyższym poziomie, to powinien unowocześniać swój sprzęt krok po kroku. Wszystkie niezbędne komponenty da się kupić osobno, a więc po zakupie karty graficznej można zacząć oszczędzać na większą pamięć RAM czy lepszy dysk SSD bądź HDD. W przypadku obrania takiej taktyki należy pamiętać o tym, aby każdy kolejny komponent był kompatybilny względem pozostałych podzespołów.

Warto pamiętać, że stopniowe unowocześnianie komputera z reguły zajmuje trochę czasu. Jeśli ktoś nie ma zbyt wysokich dochodów, to odkładanie środków na zakup profesjonalnych elementów często trwa nawet kilka miesięcy. Tak długie czekanie na wymarzone podzespoły bywa frustrujące, zwłaszcza jeśli dotychczasowy komputer nie radzi sobie najlepiej z obsługą rozgrywek toczonych podczas zbierania oszczędności.

Alternatywą dla stopniowego budowania komputera gamingowego jest zaciągnięcie zobowiązania finansowego na poczet kupna kompletnego urządzenia o pożądanych parametrach. Popularnym rozwiązaniem na opłacenie takiego nabytku jest kredyt gotówkowy. Zaciągnięcie takiego zobowiązania to okazja do uzyskania potrzebnej sumy pieniędzy na jednorazowy zakup komputera. Dzięki temu można cieszyć się najlepszym sprzętem znacznie szybciej. Później, zamiast oszczędzać na kolejne części, gamer będzie po prostu spłacał wydaną kwotę w ratach.

Dlaczego warto wziąć kredyt na komputer gamingowy?

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów finansowania. Ten produkt bankowy cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na to, że oferuje sporą elastyczność. Głównym atutem zobowiązania o charakterze gotówkowym jest to, że bank nie udziela go na konkretny, narzucony odgórnie cel. Oznacza to, że konsument może wydać uzyskane pieniądze w dowolny sposób – np. na remont, wakacje czy właśnie zakup wymarzonego sprzętu do grania. Co więcej, kredytobiorca nie musi w żaden sposób uzasadniać swoich decyzji zakupowych ani przed otrzymaniem środków, ani po ich rozdysponowaniu.

Dowolność i swoboda wydawania pieniędzy to tylko część zalet, jakie ma kredyt gotówkowy. Ten typ finansowania cieszy się zainteresowaniem także dlatego, że można go uzyskać w relatywnie łatwy oraz szybki sposób. W przypadku wnioskowania o wsparcie gotówkowe nie trzeba przechodzić przez wiele formalnych kroków, a cała procedura rozpatrywania zapytania o finansowanie jest bardzo prosta.

Przy produktach gotówkowych bank udziela (lub odmawia udzielenia) środków bazując na zdolności kredytowej klienta. Analiza tego wskaźnika nie trwa długo, a więc decyzja kredytowa może zostać wydana nawet w 1 lub 2 dni po wysłaniu formalnej prośby o finansowanie. Dzięki temu zakup nowego komputera, a także dodatków w postaci gier, klawiatury, myszki czy głośników będzie szybszy, niż mogłoby się wydawać.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE