Kolejny krok w kierunku poszerzenia Nowego Cmentarza w Radomsku

Kolejny krok w kierunku poszerzenia Nowego Cmentarza w Radomsku Fot. Google Street View

Urząd Miasta w Radomsku sprzeda parafii św. Lamberta dwie nieruchomości gruntowe, które miasto zakupiło w ubiegłym roku. Dzięki temu możliwa będzie rozbudowa Nowego Cmentarza. Zgodę na to wyrazili radni podczas poniedziałkowej (31 sierpnia 2020 r.) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Zarządca nekropolii oraz proboszcz parafii św. Lamberta od wielu miesięcy alarmują, że na terenie Nowego Cmentarza zaczyna brakować miejsca na nowe pochówki. Dlatego konieczne jest poszerzenie nekropolii.

Jak wyjaśnił podczas sesji prezydent Radomska, Jarosław Ferenc, na wniosek parafii św. Lamberta miasto planuje zbycie nieruchomości gruntowej niezabudowanej przy ul. Prymasa Wyszyńskiego z przeznaczeniem pod powiększenie terenu Nowego Cmentarza. Są to dwie działki o łącznej powierzchni 1,3337 ha, które zostały zakupione w ubiegłym roku i na początku bieżącego roku.

Nieruchomość znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wartość działek zgodnie z wyceną biegłego wynosi 677 800 zł netto i 833 694,00 zł brutto - do nieruchomości objętych miejscowym planem należy doliczyć stawkę VAT, zgodnie art. 8 ust. 2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

- W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących i jako, że cmentarz ten będzie służył wszystkim mieszkańcom zasadnym jest udzielenie bonifikaty – tłumaczy prezydent, Jarosław Ferenc.

Radni, na wniosek prezydenta, zdecydowali o udzieleniu 40-procentowej bonifikaty, co daje ostateczną kwotę 500 tys. złotych brutto, rozłożonych w ratach na 10 lat. Po stronie parafii leżeć będą wszelkie koszty przygotowania terenu, takie jak budowa ogrodzenia, które w wypadku cmentarza jest koniecznością.

Więcej o:
radomsko urząd miasta nowy cmentarz poszerzenie cmentarza działki cmentarz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE