Kolejne przekształcenia oddziałów w szpitalach covidowych

Kolejne przekształcenia oddziałów w szpitalach covidowych Fot. pixabay.com

Od 19 grudnia (sobota), zgodnie z decyzją wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, część łóżek w szpitalach tzw. covidowych zostanie przywróconych dla pacjentów niecovidowych.

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Łowiczu będzie odmrożonych 31 łóżek (chirurgia), w Szpitalu Powiatowym w Łasku 64 łóżka (ginekologia i położnictwo, choroby wewnętrzne, kardiologia, neurologia oraz chirurgia ogólna), w szpitalu w Głownie Grupa Zdrowie 73 łóżka (choroby wewnętrzne, chirurgia, ginekologia i położnictwo), w Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu 20 łóżek (choroby wewnętrzne), w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy 21 łóżek (choroby wewnętrzne) i Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie 28 łóżek (choroby wewnętrzne).

W przypadku szpitali w Łasku i Głownie wojewoda łódzki o przywrócenie łóżek zawnioskował do Ministra Zdrowia, ponieważ są to szpitale niepubliczne.

Przypomnijmy, że od 12 grudnia (sobota) z zgodnie z decyzją wojewody łódzkiego także część łóżek w szpitalach tzw. covidowych zostanie przywróconych dla pacjentów niecovidowych.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu będzie odmrożonych 20 łóżek, w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym 40 łóżek (ginekologia i położnictwo), Poddębickim Centrum Zdrowia 24 łóżka (obecnie szpital przestaje posiadać osobny oddział covidowy; w szpitalu nadal funkcjonuje oddzielny oddział onkologiczny) i Tomaszowskim Centrum Zdrowia 30 łóżek (choroby wewnętrzne).

W województwie łódzkim, dzięki decyzjom wojewody łódzkiego, postanowiono po pierwsze przywrócić świadczenia w newralgicznych zakresach tzn. w tych gdzie najwięcej łóżek zostało przekształconych na covidowe, a pacjenci uskarżają się, że mają problem z dostaniem się do lekarza. Po drugie uwzględnić dostępność geograficzną do szpitali tzn. chodzi o to, żeby przekształcić szpitale w takich miejscach, gdzie nie ma bliskości świadczeń, a pacjent nie musiał daleko jechać do oddziału szpitalnego. Po trzecie chodzi o uwzględnienie złożoności procesu przekształcenia i odkształcenia, ponieważ nie wiemy czy będzie, czy nie będzie trzeciej fali zakażeń COVID-19.

Każda z tych decyzji jest tymczasowa i będzie dostosowywana do aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie łódzkim. Jeżeli sytuacja będzie ulegała stabilizacji i stopniowej poprawie w kolejnych tygodniach grudnia wojewoda będzie podejmował kolejne decyzje o przywracaniu szpitalom ich pierwotnych funkcji.

(info: Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Więcej o:
koronawirus szpitale covidowe przekształcenie urząd wojewódzki w łodzi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE