Kolejna fala upałów. Sprawdź jak się chronić

Kolejna fala upałów. Sprawdź jak się chronić Fot. pixabay.com

Ostatni dzień czerwca ponownie z wysokimi temperaturami w całym kraju. Już wiadomo, że był to najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych czerwiec na Ziemi. Biuro Prognoz Meteorologicznych Oddział w Poznaniu wydało dla powiatu radomszczańskiego drugi stopień zagrożenia meteorologicznego. W niedzielę temperatura maksymalna wyniesie do 33°C, w poniedziałek od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.

Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje od niedzieli, 30 czerwca do 1 lipca do godziny 20.00.

W celu zróżnicowania poziomu zagrożenia zjawiskiem, którego dotyczy ostrzeżenie, wprowadzono trzystopniową skalę, która określa stan zagrożenia zjawiskami meteorologicznymi. W drugim stopniu ostrzeżenia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czerwiec okazał się rekordowo gorący. Fala upałów odczuwalna będzie w całej Polsce. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydane zostały dla 10 województw. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed upałami zostały wydane dla woj. lubuskiego i zachodniej oraz centralnej części woj. wielkopolskiego.

Jak chronić się przed upałami?

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca, choroby serca, czy nadciśnienie, a także dla osób otyłych, przyjmujących leki antydepresyjne, antyhistaminowe, moczopędne i rozszerzające naczynia.

Słońce najmocniej świeci w godzinach od 11 do 16. Jeżeli masz możliwość najlepiej pozostań w domu bądź przebywaj w cieniu. Natomiast jeżeli musisz wyjść, przygotuj się do tego - posmaruj się kremem z filtrem. Chroń głowę, by uniknąć udaru cieplnego - załóż czapkę lub kapelusz (najlepiej w jasnym kolorze) oraz okulary przeciwsłoneczne. Ubierz się w lniane bądź bawełniane, przewiewne ubrania. Koniecznie zabierz z sobą butelkę wody, pij ją regularnie małymi porcjami. To najlepszy sposób na nawodnienie organizmu. Intensywny wysiłek fizyczny nie jest wskazany, najlepszą porą do aktywności fizycznej będzie wieczór lub wcześnie rano.

Wojewódzkie Centrum Zarządzanie Kryzysowego Łódzkiego Urzędy Wojewódzkiego opublikowało infografikę na temat pierwszej pomocy w trakcie upału.

Więcej o:
upały ostrzeżenie meteorologiczne radomsko lato
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE