Kluczowe cechy dobrych spodni narciarskich dla dzieci

Kluczowe cechy dobrych spodni narciarskich dla dzieci

Gotowi na zimowe szaleństwo? Mamy nadzieję, że tak! A jeśli nie, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak ubrać swoją pociechę na pierwszą wyprawę w góry! W dzisiejszym artykule skupimy się na absolutnie niezastąpionym elemencie zimowej garderoby, czyli spodniach narciarskich. Jak wybrać te idealne?

Dlaczego zwykłe spodnie nie sprawdzą się podczas zimowych zabaw?

Pierwsza wyprawa w góry zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami — zwłaszcza gdy zabieramy ze sobą naszą pociechę! Ceny nowych kompletów narciarskich mogą przerażać; i dlatego niektórzy rodzice zaczynają już w myślach kalkulować, czy zakup specjalnej odzieży na pewno jest konieczny. Tym bardziej, gdy już za rok nasi najmłodsi narciarze z niej wyrosną. My jednak uważamy, że na stoku dobre spodnie narciarskie to podstawa — i nic ich nie zastąpi!

Dla przykładu — chyba każdy maluch ma w swojej szafie ulubioną parę klasycznych dresów; miękkich, wygodnych, innymi słowy — idealnych do harców na placu zabaw. Problem w tym, że dresy (jak i większość ubranek dziecięcych) wykonane są najczęściej z jednej warstwy naturalnych włókien… które z łatwością wchłaniają wilgoć (co szybko sprawi, że maluchowi zrobi się zimno) oraz nie chronią zbyt dobrze przed wiatrem (a to on w dużej mierze odpowiada za odczuwalny chłód). Odpowiedzią na te bolączki będą właśnie spodnie narciarskie chłopięce (https://pl.coccodrillo.eu/chlopiec-4/odziez-11/spodnie-2186/zimowe.html) lub dziewczęce (https://pl.coccodrillo.eu/dziewczynka-5/odziez-14/spodnie-75/zimowe.html) — gotowe na każdy śnieg!

Najważniejszy jest materiał — wodoodporny i oddychający!

Klasyczne spodnie narciarskie są zazwyczaj szyte z materiałów syntetycznych — na przykład nylonu czy poliestru, które dodatkowo pokrywa się laminatem, czyli membraną o właściwościach wodoodpornych. Takie połączenie najlepiej radzi sobie z wyzwaniami, jakie stawiają zarówno zimowe mrozy, jak i nieuniknione upadki na stoku! Najcieplejsze modele spodni — stworzone na największe chłody — posiadają również podszewkę, z reguły polarową

Przy wyborze spodni dla naszej pociechy warto zwracać uwagę jednak nie tylko na rodzaj materiału, ale i na opisujące go parametry. Po pierwsze — na wodoodporność (oznaczoną zazwyczaj skrótem WP, od angielskiego słowa waterproof). Im wyższy jej poziom, tym lepiej; w przypadku spodni narciarskich dla najmłodszych za optymalną wartość uważa się WP 5000. Drugim istotnym parametrem jest oddychalność, czyli to, jak dobrze dany materiał radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci spod ubrania. To niezwykle ważne — pamiętajmy, że to właśnie od przepoconych ubrań zaczyna się większość zimowych przeziębień! Oddychalność materiału określa się parametrem MVP — znów, im wyższa jego wartość, tym lepiej dla naszej pociechy.

Każdy szczegół się liczy

Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane spodnie — nie zdadzą one egzaminu, jeśli nie będą odpowiednio uszyte! Ubrania narciarskie powinny być przygotowane na częste upadki, a co za tym idzie — na ciągły kontakt ze śniegiem. Na co zwrócić uwagę na pierwszym miejscu? Na szwy — w spodniach dobrej jakości są zazwyczaj podklejone (laminowane), co uniemożliwia przedostawaniu się pod nie śniegu i wody. Wzmocnionego materiału powinniśmy szukać na kolanach, czyli tam, gdzie mniej wytrzymałe modele najczęściej się rozrywają. Jeżeli ocieplane spodnie niemowlęce (takie, które znajdziesz na przykład na https://pl.coccodrillo.eu/niemowlak/spodnie/zimowe.html) posiadają klamry przy szelkach lub inne plastikowe elementy, to powinniśmy przyjrzeć się także i ich wykonaniu.

Fason i rozmiar — jak dobrze z nimi trafić?

Spodnie narciarskie dziecięce (https://pl.coccodrillo.eu/spodnie-zimowe-dla-dzieci.html) różnią się od zwykłych także fasonem — który powinien być „szczelny”, a jednocześnie niekrępujący ruchów. Typowe dla spodni przeznaczonych do zimowych nartach są:

  • rozszerzane nogawki — pozwalające dopasować spodnie do butów narciarskich;
  • ściągacze lub tzw. nogawki wewnętrzne — zapobiegające przedostaniu się do butów i pod nogawki śniegu;
  • szelki — dodatkowo podtrzymujące spodnie;
  • regulowana talia — umożliwiająca dopasowanie rozmiaru spodni (na przykład do znajdujących się pod spodem warstw odzieży!).

A jak trafić z rozmiarem? Zaczynając od pomiarów — najlepiej dokonać ich wtedy, gdy nasza pociecha ma już na nogach buty narciarskie. Niezbędny będzie nam obwód w pasie oraz długość nogawki; mając te dwa wymiary możemy spokojnie ruszyć do sklepu na zakupy lub sprawdzić tabelę rozmiarów na stronie internetowej danej marki!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE