Klikniesz w link, stracisz pieniądze

Klikniesz w link, stracisz pieniądze Fot. pixabay.com

W ostatnim czasie bełchatowscy policjanci zostali powiadomieni o nowych przypadkach oszustw. Punktem wyjściowym było kliknięcie w link, podesłany przez przestępcę. Tym razem jednak oszuści nie żądali dopłaty do przesyłki, tylko oferowali chęć zakupu wystawionego na sprzedaż towaru. Ostatecznie wyłudzili dane z karty płatniczej, w efekcie okradając konto. Policjanci apelują: uważajmy na przeróżne podejrzane linki, odsyłające do stron, na których działają oszuści. Zwłaszcza teraz w okresie przedświątecznym przestępcy wykorzystują nasze roztargnienie i pośpiech.

Sprawcy wysyłają fałszywe SMS-y, podszywając się pod serwisy z aukcjami internetowymi. W otrzymanej wiadomości znajdziemy link do podstrony umożliwiającej pobranie mobilnej aplikacji. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda naturalnie - strona jednak ma podebrany z oryginalnej witryny układ, a patrząc na URL w adresie, zauważymy drobne nieprawidłowości, czyli jednoznacznie potwierdzenie, że strona nie jest oryginalna. Nie instalujmy takich aplikacji! Cyberprzestępcy korzystają z fałszywej aplikacji serwisu, która wygląda niemal identycznie jak oryginał. Jej pobranie może skutkować utratą oszczędności znajdujących się na koncie bankowym.

Ostatnio mieszkańcy Bełchatowa padli ofiarą oszustów zaraz po tym, jak wystawili towar na sprzedaż. Mechanizm działania przestępców był identyczny. Osoby pokrzywdzone na portalu aukcyjnym wystawiły na sprzedaż swój towar. Po krótkim czasie do pokrzywdzonych na komunikator przyszła wiadomość z ofertą zakupu. Oczywiście w wiadomościach tych pokrzywdzeni znaleźli LINK łudząco przypominający link strony aukcyjnej.

Pokrzywdzeni bez cienia wątpliwości kliknęli w podany link, aktywując go. Dalej już tylko pojawiały się kolejne informacje i instrukcja co do sposobu postępowania. Wszystko rzekomo w celu uzyskania zapłaty za wystawiony na sprzedaż towar. Po drugiej stronie monitora niestety siedział oszust, który wykorzystał sytuację, wyłudził dane karty płatniczej i dostęp do konta. Ostatecznie pokrzywdzonym osobom zniknęły środki dostępne na koncie.

(info: KPP Bełchatów)

Więcej o:
policja bełchatów ostrzeżenie komputer oszuści cyberprzestępczość link
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE