Kleszczowskie dożynki

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw oraz prac polowych. Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw. W Kleszczowie gminne dożynki zorganizowano 21 sierpnia na placu przed Solparkiem.

Zgodnie z tradycją dożynkowa uroczystość rozpoczęła się dziękczynną mszą święta na terenie zadaszonego, sezonowego lodowiska w kompleksie Solpark. Tu nastąpiło poświęcenie chlebów i wieńców i zorganizowano ceremonię przekazania chleba przez starostów dożynek gospodarzowi uroczystości czyli wójtowi gminy.

Przygotowany został plac zabaw z urządzeniami rekreacyjnymi. W namiotach wystawowych prezentowano prace (ceramika artystyczna, dzieła tkackie, malarskie, makrama), wykonane przez uczestników zajęć artystycznych, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie.

A na scenie koncerty zespołów: Mejk (skrócony ze względu padającego intensywnie deszczu), Shanguy, Pieśni i Tańca „Anilana” z Łodzi. Wystąpił też Skolim i Tymek.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
dożynki dożynki kleszczów kleszczów
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE