Kleszczów: pierwsze uchwały o wsparciu z solidarnościowego funduszu

Kleszczów: pierwsze uchwały o wsparciu z solidarnościowego funduszu Fot. pixabay.com

Rada Gminy Kleszczów podjęła już pierwsze uchwały, związane z przyznaniem pomocy finansowej dla gmin powiatu bełchatowskiego i gmin z powiatów radomszczańskiego oraz pajęczańskiego, które sąsiadują z gminą Kleszczów.

Począwszy od roku 2020 są one objęte mechanizmem wsparcia z Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego. Pierwsze uchwały w tej sprawie, podjęte w lutym br. dotyczyły Gminy Bełchatów oraz miasta Bełchatowa. Dla pierwszego z wymienionych samorządów radni przyznali 710 tys. zł na zadanie „Przebudowa drogi gminnej nr 101259 E Ludwików - Nowy Świat”. Z kolei miasto Bełchatów otrzymało 649 205 zł na wykonanie projektu i budowę boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Bełchatowie.

Kolejne uchwały podjęte zostały podczas marcowej sesji Rady Gminy Kleszczów.

Finansowe wsparcie przyznane zostało wtedy na dwa zadania planowane przez Gminę Zelów. Chodzi o wykonanie nawierzchni na drodze gminnej w Marszywcu (349 205 zł) i o wymianę podłogi sali gimnastycznej w ZSO w Zelowie (300 000 zł).

Gmina Drużbice do dofinansowania z solidarnościowego funduszu zgłosiła natomiast cztery drogowe inwestycje. To: II etap modernizacji drogi Wdowin Kolonia - Suchcice (229 205 zł); II etap modernizacji drogi gminnej w Gręboszowie (250 000 zł); modernizacji drogi gminnej w Rawiczu (100 000 zł); modernizacja drogi gminnej w Zwierzyńcu (70 000 zł).

Kolejnych 15 projektów uchwał, dotyczących przyznania wsparcia na konkretne projekty, zgłoszone przez gminy: Bełchatów, Rusiec, Kluki, a także przez Powiat Bełchatowski będzie procedowane podczas XXXI sesji Rady Gminy Kleszczów, zaplanowanej na dzień 22 kwietnia.

Solidarnościowy Fundusz Rozwoju Lokalnego to stały mechanizm udzielania pomocy finansowej dla samorządów powiatu bełchatowskiego oraz dla tych gmin z powiatów radomszczańskiego oraz pajęczańskiego, które sąsiadują z gminą Kleszczów. Główne założenia tego funduszu zostały wypracowane w grudniu 2019, dzięki czemu już od roku budżetowego 2020 objęte wsparciem samorządy mogły korzystać z zastrzyku pieniędzy, pochodzących z budżetu Gminy Kleszczów.

Fundusz solidarnościowy nosi również nazwę „Janosikowe Plus”, jego wielkość jest bowiem uzależniona od kwoty „Janosikowego”, która nakładana jest na Gminę Kleszczów jako rodzaj rekompensaty za wysokie wpływy do budżetu, z przeznaczeniem dla mniej zasobnych gmin z całej Polski. „Janosikowe Plus” stanowi co roku równowartość 25 proc. „Janosikowego”. W roku 2021 na wpłatę głównej daniny, kierowanej do budżetu państwa, Kleszczów zarezerwował 49 339 590 zł. Jak łatwo obliczyć „Janosikowe Plus” w roku 2021 wyniesie 12 334 898 zł.

Więcej o:
kleszczów droga kleszczów remont dróg w gminie kleszczów janosikowe
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE