Każdy radomszczanin dobrze wie gdzie znajduje się Cmentarz Żydowski, mimo tego wielu z mieszkańców miasta nie zna jego historii oraz nie miało okazji zobaczyć go od środka. By przybliżyć mieszkańcom kulturę i historię radomszczańskich Żydów, Miejski Dom Kultury zorganizował spacer z przewodnikiem po radomszczańskim Kirkucie.
Żydowski cmentarz w Radomsku jest jednym z nielicznych zachowanych w Polsce kirkutów. Ewenementem jest również fakt, iż na jego terenie pochowani są zarówno ortodoksyjni Żydzi, Chasydzi oraz Żydzi kierunku oświeceniowego. Najstarszy nagrobek datowany jest na 1831 rok, a liczbę pochowanych osób szacuje się między 1 700 a 2 000 osób. Warto również wspomnieć, iż sam cmentarz podzielony jest na swoiste strefy, w których osobno chowa się mężczyzn, kobiety i dzieci.
Jak zauważa nauczycielka z ZSG nr 4, Agata Kossek, która oprowadzała gości po radomszczańskim kirkucie, z cmentarzem jak i z religią żydowską wiąże się wiele nakazów i zakazów. Cmentarz w religii żydowskiej posiada dwoisty charakter, z jednej strony jest miejscem bardzo ważnym, a z drugiej „nieczystym rytualnie” – między innymi z tego powodu przed wyjściem z cmentarza znajduje się wiadro z wodą, w którym należy symbolicznie obmyć ręce przed opuszczeniem terenu cmentarza.
- Ciekawostką jest, iż najlepszym uczynkiem jaki może popełnić Żyd jest wyprawienie drugiemu Żydowi godnego pochówku, z drugiej strony, najgorszym grzechem jest nie dopilnowanie czegoś przy pogrzebie. Dodatkowo, należy dodać, że na cmentarzu chowa się nie tylko ludzi ale i przedmioty. Chodzi tu o rzeczy, które mają w sobie imię Jahwe. Takie przedmioty składowało się w synagodze, a następnie grzebało na cmentarzy, gdy uzbierała się ich dostateczna ilość – wyjaśnia Agata Kossek.
Spacer historyczny po Żydowskim Cmentarzu zorganizowany została przez Miejski Dom Kultury w Radomsku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Był to już drugi spacer z historia w tle, o pierwszym z nich możecie przeczytać tutaj.
Jak zauważa Magda Blada z MDK, wydarzenie ma przede wszystkim przyczynić się do zwiększenia wiedzy radomszczan na temat społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła bardzo istotną część naszego miasta.