Kioski profilaktyczne w Oddziałach Wojewódzkich NFZ

Kioski profilaktyczne w Oddziałach Wojewódzkich NFZ Fot. NFZ

NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął nową akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ stworzono stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ. W Łódzkiem kiosk mieści się w siedzibie ŁOW NFZ przy Targowej 35 Łodzi. Testowali go już niewidomi i niedowidzący z Polskiego Związku Niewidomych Koło nr 2 Łódź – Górna w Łodzi.

– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania. Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

We wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ uruchomiono stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w samooobsługowym kiosku profilaktycznym.

Samooobsługowe kioski profilaktyczne

Wyglądają futurystycznie i tym właśnie mają przyciągać uwagę. Zapewniają jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów:

a. wzrostu,

b. masy ciała,

c. indeksu masy ciała, czyli BMI,

d. składu ciała,

e. ciśnienia tętniczego krwi.

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Określony na postawie wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Technologicznym partnerem projektu i dostawcą kiosków jest Comarch Healthcare.

Łódzki kiosk testowali już niewidomi i niedowidzący z Polskiego Związku Niewidomych Koło nr 2 Łódź – Górna w Łodzi wśród nich p. Przemysław (lat 39, niewidomy od urodzenia, szkoleniowiec, biegle posługujący się komputerem) - Cieszę się, że prawie w 90% mogłem samodzielnie skorzystać z Kiosku Profilaktycznego, obsługa Kiosku jest intuicyjna. Cieszę się, że klawiatura w Kiosku Profilaktycznym umożliwia osobie niewidomej samodzielne przechodzenie przez kolejne etapy pomiaru dzięki komunikatom głosowym.

Z kiosku korzystały także niedowidzące seniorki i seniorzy: Z wykonanych pomiarów w Kiosku dowiedzieliśmy się jakie mamy parametry, czego mamy za dużo, dostaliśmy diety. Chcemy Was odwiedzać co 3 miesiące i ponownie wykonywać pomiary w Kiosku Profilaktycznym.

- Sala obsługi klienta przy Targowej 35 to nie tylko miejsce, gdzie można odebrać EKUZ, załatwić formalności związane z ubezpieczeniem czy wyjazdem do uzdrowiska, to także miejsce, gdzie można zadbać o swoje zdrowie. Nasz doradca ds. profilaktyki podpowie, z jakich badań profilaktycznych warto skorzystać, znajdzie dla nas zdrową dietę. Kiosk profilaktyczny to miejsce, w którym, każdy dorosły bezpłatnie i samodzielnie skorzysta z pomiarów zdrowotnych, zmierzy BMI i skład ciała. Zapraszam mieszkańców i organizacje pacjenckie do korzystania z naszej oferty profilaktycznej - mówi dyrektor Łódzkiego NFZ Artur Olsiński.

W każdej siedzibie ŁOW NFZ, także w delegaturach w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach są doradcy ds. profilaktyki, którzy udzielą informacji na temat:

§ program Profilaktyka 40 PLUS,

§ Internetowe Konto Pacjenta i Profil Zaufany,

§ portal diety.nfz.pl,

§ programy profilaktyczne,

§ Środy z profilaktyką

 

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Profesjonalni doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia przedstawią klientom zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są:

a. program Profilaktyka 40 PLUS
(konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie),

b. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19
(doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19),

c. portal Diety.nfz.gov.pl
(konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu).

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub mejlem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Informacje praktyczne

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się stronę internetową ŁOW NFZ NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Do łódzkiego kiosku można się zapisać na stronie oddziału, wystarczy wskazać dzień, godzinę, podać adres e-mail – potwierdzenie wizyty otrzymamy mailem.

Punkty są czynne w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.

Informacja: NFZ

Więcej o:
nfz diety Kioski NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia Radomsko kioski

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE