W Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku dostępna jest już wystawa „Miejsce magiczne. Kinema”. Ze względu na sytuację pandemiczną odwołano oficjalny wernisaż. My porozmawialiśmy z Tomaszem Nowakiem - autorem wystawy.
„Miejsce magiczne. Kinema” to niepowtarzalna wystawa stworzona przez Tomasza Nowaka i Jakuba Lesińskiego. Ekspozycja składa się z trzech części – materiały archiwalne gdzie prezentowane są stare zdjęcia, dokumenty. Ale także do stworzenia wystawy zaproszono artystów, którzy wzięli „na warsztat” Kinemę. Trzecim akcentem są nieliczne przedmioty, zabytki, które udało się pozyskać z samej Kinemy, np. maszyna do przewijania rolek filmowych czy kilka starych planów stworzonych do przebudów.
Kinema w obecnym kształcie zagościła w przestrzeni miasta 110 lat temu. Docenić trzeba kulturotwórczą rolę KINEMY dla Radomska. Najpierw była to sala teatralna, wykorzystywana na potrzeby występów amatorów i artystów zawodowych. Potem dominowało kino, jednak wciąż odbywały się występy na żywo. Działalność poza kinowa najbardziej intensywna była w międzywojniu. Można powiedzieć, że budynek pełnił wówczas rolę domu kultury. Szło się tu na film, do teatru, na koncert, akademię szkolną, wiec polityczny, wydarzenie sportowe. Lata II wojny zahamowały tak szeroką działalność. Do kina wówczas nie wypadało chodzić, ale to z niemieckiej kroniki filmowej radomszczanie mogli się dowiedzieć o zbrodni katyńskiej. Po wyzwoleniu na krótko sala kinowa zmieniła się w salę rozpraw, na której w maju 1946 r. w sfingowanym procesie skazano na śmierć i długoletnie więzienie żołnierzy KWP. Przez jakiś czas była ringiem bokserskim, coraz rzadziej też teatrem, dominowało działające kino. Upadku nie zatrzymały próby roszczenia działalności na klub, kawiarnię, sporadycznie teatr. Ostatni film – „Harry Potter i Insygnia Śmierci” – wyświetlono pod koniec 2010 r.
Posłuchaj, co na temat wystawy mówi Tomasz Nowak współautor wystawy i autor książki „Miejsce magiczne. Kinema”.
Książkę Tomasza Andrzeja Nowaka „Miejsce magiczne. Kinema” można kupić w kasie Muzeum Regionalnego w cenie 40 zł.