Kierowco uważaj na leśne zwierzęta!

Kierowco uważaj na leśne zwierzęta! Fot. pixabay.com

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i uwagę na drogach, szczególnie w okolicach lasów, gdzie na pas ruchu może wyskoczyć dzikie zwierzę. Zderzenie ze zwierzęciem, które nagle wpada pod koła rozpędzonego pojazdu jest niebezpieczne. Przy zbyt dużej prędkości kierujący może nie zdążyć zareagować.

Chwila nieuwagi, zbyt duża prędkość i sytuacja gdzie np. sarna (dzik, jelenia, zając itd.), która właśnie postanowiła skrzyżować swoją trasę leśnej wędrówki z naszym pasem jezdni, to niestety zagrożenie na drogach i gotowy scenariusz na kłopoty. Zniszczone auto w takiej sytuacji to najmniejszy problem.

Tym razem podróżujący skodą może mówić o dużym szczęściu. Kierujący tym pojazdem, 26-letni mieszkaniec Bełchatowa, jadąc od strony Wadlewa spotkał na swoim pasie ruchu sarnę. Zwierzę nagle wyskoczyło z rowu, wprost pod koła pojazdu. Kierujący, aby uniknąć zderzenia ze zwierzęciem odbił kierownicą, jednak stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń. Opisane zdarzenie miało miejsce 6 sierpnia 2021 roku.

Policyjne statystyki pokazują, że w okresie od stycznia 2021 roku do chwili obecnej na terenie powiatu bełchatowskiego policjanci na miejsca zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej byli wzywania blisko 60 razy. Liczba ta z pewnością jest znacznie większa, ponieważ nie wszyscy poszkodowani decydują się na wezwanie patrolu policji na miejsce zdarzenia.
Kierowcy powinni być świadomi, że przejeżdżając przez tereny leśne i w obrębie pól mogą spodziewać się dzikich zwierząt przekraczających pas drogi. Apelujemy do użytkowników dróg o to, by nie lekceważyć znaku ostrzegawczego „Uwaga! Zwierzyna leśna", a dodatkowo przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości i dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że utarte szlaki dzikich zwierząt często przecinają się z trasami komunikacyjnymi. Również brak znaku ostrzegawczego przy drodze „Uwaga! Zwierzyna leśna" nie powinno uśpić naszej czujności, nie daje bowiem gwarancji, że nagle przed maskę samochodu nie wskoczy nam np. sarna. Zderzenie z nią może być niebezpieczne.

Kilka ważnych informacji:
• podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna;
• należy bacznie obserwować pobocza drogi;
• zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
• kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
• należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.
• jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne.

Więcej o:
leśne zwierzęta na drodze uwaga na zwierzęta policja apleuje
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE