Kiedy warto przeprowadzić cyklinowanie podłogi?

Kiedy warto przeprowadzić cyklinowanie podłogi?

Drewniane podłogi niewątpliwie są piękne. Jednak, by utrzymać je w dobrym stanie, należy o nie odpowiednio dbać. Oczywiście z biegiem czasu nawet najdoskonalej zabezpieczone drewno i solidna posadzka mogą ulegać zniszczeniu w wyniku eksploatacji. Kiedy zauważymy pierwsze ubytki w naszej podłodze, zastanawiamy się, co należy zrobić.

Drewniane podłogi niewątpliwie są piękne. Jednak, by utrzymać je w dobrym stanie, należy o nie odpowiednio dbać. Oczywiście z biegiem czasu nawet najdoskonalej zabezpieczone drewno i solidna posadzka mogą ulegać zniszczeniu w wyniku eksploatacji. Kiedy zauważymy pierwsze ubytki w naszej podłodze, zastanawiamy się, co należy zrobić. Konieczna jest jej wymiana, czy możemy zdecydować się na renowację? Drewno na szczęście ma to do siebie, że można je odnowić. W tym celu przeprowadza się cyklinowanie raz na kilkanaście lat, ale oczywiście wszystko zależy od stanu naszych podłóg.

Cyklinowanie parkietu w wykonaniu fachowców

Jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie cyklinowania naszej drewnianej posadzki, niewątpliwie warto skorzystać z pomocy fachowców. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszelkie prace zostały wykonane prawidłowo i z należytą dbałością.

Oczywiście samodzielnie również można przeprowadzić cyklinowanie, ale wymaga to specjalistycznej wiedzy oraz wypożyczenia odpowiedniego sprzętu, jakim jest cykliniarka. Ponadto musimy wiedzieć również, że cyklinowanie odbywa się w kilku cyklach przy wyborze papieru ściernego o odpowiedniej grubości.

Zaczynamy od wyboru papieru gruboziarnistego, który dba o zeszlifowanie wierzchniej warstwy zabezpieczającej drewno oraz zniwelowaniu ubytków w postaci wgłębień oraz wgnieceń, by całość wyrównać papierem drobnoziarnisty, który dba o wygładzenie powierzchni.

Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na współpracę z fachowcami, będziemy mieli również pewność, że wybiorą oni odpowiedni preparat zabezpieczający, który ochroni naszą odnowioną podłogę. Dodatkowo z pewnością zwrócą uwagę także na ewentualne ubytki, które wymagają uzupełnienia specjalną masą szpachlową dedykowaną do drewna. Dzięki temu, ale nie mogą oni już na wstępie ocenić stan naszej posadzki, z pewnością prowadzone przez nich prace będą dokładne i w pełni zadowalające.

Kiedy najlepiej przeprowadzić cyklinowanie podłogi?

Przyjmuje się, że najlepiej jest cyklinować podłogę w okresie letnim, gdyż wtedy wilgotność powietrza jest dość wysoka i sięga ona od 45 do 65%. Zimą jest ona zdecydowanie niższa, co w efekcie może doprowadzić do powstawania szpar, które będą nieestetycznie się prezentowały.

Warto również zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, która nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, gdyż tak wysokie temperatury mogą doprowadzić do zbyt szybkiego wysychania lakieru, co w efekcie także nie będzie prezentowało się tak, jak powinno. Niewątpliwie, jednak, kiedy skorzystamy z pomocy fachowców, będziemy mogli liczyć na fachowe porady.

Co warto jeszcze wiedzieć o cyklinowaniu podłogi?

Przede wszystkim do tego zabiegu renowacyjnego należy się odpowiednio przygotować. Bez wątpienia musimy pamiętać o tym, by pomieszczenie, w którym ma zostać odnowiona drewniana posadzka, opróżnić z mebli i różnych sprzętów, a także elementów dekoracyjnych.

W tym celu należy wynieść wszystkie meble, a także zdjąć ewentualne dekoracje, firanki czy półki wiszące. Mimo tego, że nowoczesne cykliniarki dbają o przeprowadzenie renowacji w sposób bezpyłowy, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że opróżnienie powieszenia niewątpliwie to może nam uniknąć dodatkowego sprzątaniem.

Oczywiście jak wspomnieliśmy, stan zabieg renowacyjny odbywa się w kilku cyklach, a także należy odczekać w przypadku nakładania oleju lub lakieru na odnowiono posadzkę oraz również wstrzymać się z pełnym użytkowaniem podłogi przez pewien czas. Oznacza to więc, że kiedy zdecydujemy się na cyklinowanie, może to wymagać od nas chwilowej wyprowadzki, na co należy się przygotować.

W domu sytuacja wygląda inaczej, gdyż meble oraz różnego rodzaju sprzęty możemy wynieść do piwnicy lub innych pomieszczeń. Mieszkania zazwyczaj na całej powierzchni są wyposażone w drewnianą posadzkę, dlatego umiejscowienie wszystkich przedmiotów w jednym pomieszczeniu bywa niemożliwe. W tym celu dobrze jest wynająć garaż lub odpowiedni schowek, gdzie będziemy mogli spokojnie przechowywać nasze rzeczy.

Podsumowanie

Naturalnie warto pamiętać również o tym, by ekipę, która ma zadbać o cyklinowanie podłóg, znaleźć odpowiednio wcześnie. Fachowcy mogą mieć zajęte terminy, Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z nimi w ostatniej chwili. Oznacza to więc, że wszelkie zabiegi renowacyjne i remonty powinniśmy planować ze sporym wyprzedzeniem.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE