Kibice RKS Radomsko upamiętnili powstańców warszawskich

W poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. punktualnie o godzinie 17.00 (godzina „W”), w Radomsku zawyły syreny alarmowe. Na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej, Brzeźnickiej i Krakowskiej, na kilka chwil zatrzymały się samochody, a kibice RKS Radomsko weszli na ulicę i odpalili race.

O godzinie „W” syreny na swoich wozach włączyli także radomszczańscy strażacy.

Hołd powstańcom warszawskim oddały również władze miasta i powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń. O godz. 17.00 złożono kwiaty pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Do walki z niemieckim okupantem stanęło ok 50 tys. żołnierzy AK. Miało trwać kilka dni a walki potrwały 63 dni. Straty wśród powstańców to 26 tysięcy poległych, rannych i zaginionych. Zginęło też ok 150 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Walczącej Warszawie spieszyły z pomocą oddziały AK z całego okupowanego kraju. W tym także z Radomska. 15 sierpnia wyruszył radomszczański batalion „Ryś” pod dowództwem por. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Zbigniew”. Po kilku dniach marszu dotarli do Przysuchy pod Radomiem. Tam czekano na dalsze rozkazy. Jednak brak możliwości dotarcia do Warszawy zadecydował, że Komenda Głowna AK, zarządziła odwrót. Oddział Sojczyńskiego powrócił do Radomska, gdzie dalej prowadził walkę z Niemcami.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko rks radomsko kibice rocznica powstanie warszawskie race obchody
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE