Kibice RKS Radomsko uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz dowództwa Armii Krajowej, wybuchło w Warszawie powstanie. W wyniku walk trwających 63 dni, zginęło około 200 tysięcy mieszkańców stolicy oraz 20 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. W 76. rocznicę tych wydarzeń, kibice RKS Radomsko uczcili pamięć bohaterów tamtych tragicznych dni.

W sobotę, 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00, w Radomsku zawyły syreny alarmowe. Na skrzyżowaniu Piastowskiej, Brzeźnickiej i Krakowskiej (przy Baszcie), na kilka chwil zatrzymały się samochody, a kibice RKS Radomsko weszli na ulice i odpalili race. Skandowano „Cześć i chwała bohaterom”. Przyłączyli się także mieszkańcy miasta.

Walczącej Warszawie spieszyły z pomocą oddziały AK z całego okupowanego kraju. W tym także z Radomska. 15 sierpnia wyruszył radomszczański batalion „Ryś” pod dowództwem por. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Zbigniew”. Po kilku dniach marszu dotarli do Przysuchy pod Radomiem. Tam czekano na dalsze rozkazy. Jednak brak możliwości dotarcia do Warszawy zadecydował, że Komenda Głowna AK, zarządziła odwrót. Oddział Sojczyńskiego powrócił do Radomska, gdzie dalej prowadził walkę z Niemcami.

Więcej o:
1 sierpnia rocznica powstania warszawskiego kibice rks radomsko młodzież wszechpolska radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE