Każdy lekarz może kierować pacjenta na testy

Każdy lekarz może kierować pacjenta na testy Fot. pixabay.com

Zarządzenie prezesa NFZ zostało już podpisane.

- Oznacza to, że tak naprawdę każdy lekarz może kierować pacjenta na testy. Mówimy tu także o finansowaniu testów dla medyków – powiedział w niedzielę 5 kwietnia, w Polsat News wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Stale analizujemy wszystko, co zgłasza do nas samorząd zawodowy, ponieważ to on reprezentuje personel medyczny – zapewnił Cieszyński.

- Ja tylko chciałbym przypomnieć (...), że mamy te zwiększone wypłaty zasiłku chorobowego – 25 proc. w stosunku do wszystkich innych pracowników, którzy są poddani kwarantannie. Mieliśmy kilkanaście tysięcy osób z personelu medycznego szpitali jednoimiennych z dodatkowym ubezpieczeniem, wykupionym przez Ministerstwo Zdrowia – mówił wiceminister zdrowia o aktualnej sytuacji personelu medycznego.

Wyjaśnił, że to jest ubezpieczenie przygotowane wspólnie z PZU, które zapewnia specjalne świadczenie na wypadek, gdyby lekarz lub członek jego rodziny był zarażony koronawirusem.

- Oczywiście, przygotowujemy specjalne rozwiązania dla personelu medycznego, ponieważ medycy, ale też przedstawiciele służb państwowych, mówię tu o policji, o straży granicznej, są dzisiaj na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i dlatego takie specjalne rozwiązania już są przekazane do realizacji, czy już są wdrożone – zapewnił Cieszyński.

- Myślę, że to będzie najlepszy moment na to, aby szczegółowo odnieść się do tych postulatów Naczelnej Rady Lekarskie – dodał.

Pytany o to, od kiedy wchodzi w życie finansowanie testów na koronawirusa we wszystkich placówkach medycznych i jak to będzie wyglądać, Cieszyński odpowiedział:

Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), które kieruje ten strumień pieniędzy do placówek służby ochrony zdrowia, zostało już podpisane.

- To oznacza, że tak naprawdę każdy lekarz może kierować tego pacjenta na testy. Mówimy tu, oczywiście, także o finansowaniu tych testów dla medyków – wyjaśnił.

Wiceminister zaznaczył, że te laboratoria funkcjonują, ale też kolejne będą dołączane w najbliższych dniach.

PAP

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko zakupy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE