Kąpiółka 2022 w Gidlach. Jest już plan uroczystości

Kąpiółka 2022 w Gidlach. Jest już plan uroczystości Fot. archiwum

Pierwsza niedziela maja to wyjątkowy dzień dla czcicieli Matki Bożej z Gidel. Licznie przybywają do Sanktuarium, by wspólnie uczestniczyć w uroczystości zwanej Kąpiółką.

W niedzielę, 1 maja 2022 roku, obchodzona będzie uroczystość Matki Bożej Gidelskiej oraz tradycyjna Kąpiółka. Tego dnia porządek nabożeństw jest następujący:
7.00 Msza św. w Bazylice
9.30 Msza św. w Bazylice
11.00 nabożeństwo Maryjne na Kalwarii
12.00 procesja z Figurką Matki Bożej Gidelskiej oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Łukasza Wiśniewskiego OP, Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów. W trakcie Mszy św. obrzęd Kąpiółki i uroczyste „Te Deum”.
17.30 Msza św. w Bazylice

- Najstarsza tradycja głosi, że wiosną tego roku, tuż przed pierwszą niedzielą maja, gidelski rolnik Jan Czeczek orał swoje pole w miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Naraz, ku jego zdziwieniu, woły ustały w orce, a nawet padły na kolana. Nic nie pomogły przynaglania ani razy. Wreszcie i mężczyzna zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności „obrazek mały głazowy Najświętszej Panny, wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha”. Wieśniak nie potrafił zrozumieć cudownych znaków i potraktował swoje znalezisko jako skarb materialny. Ukrył figurkę w chałupie, na dnie skrzyni z odzieżą. Trzeba było nieszczęścia, aby on i jego rodzina utracili wzrok. Wówczas pobożna kobieta, która pomagała nieszczęśliwym, zainteresowała się cudowną wonią i światłością bijącą ze skrzyni. Opowiedziała o wszystkim gidelskiemu proboszczowi i odtąd rozpoczął się czas publicznej czci oddawanej Maryi w tym wizerunku. Posążek obmyto z prochu ziemi i przeniesiono do kościoła parafialnego. Wodą, która pozostała po obmyciu, Czeczkowie przetarli swe oczy i natychmiast odzyskali wzrok. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się do dziś zwyczaj „Kąpiółki”, to znaczy ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie. W pełnym ufności i pobożnym przeświadczeniu pątnicy używają wina z tej „Kąpiółki” na znak swojej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem chorych - Gidle.dominikanie.pl.

Informacja: Gidle.dominikanie.pl

 

Więcej o:
Kąpiółka 2022 w Gidlach. Jest już plan uroczystości
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE