Kąpiel w ciąży – jak powinna wyglądać w różnych trymestrach?

Kąpiel w ciąży – jak powinna wyglądać w różnych trymestrach?

Kąpiel w wannie ma pozytywny wpływ na nastrój i ogólne samopoczucie kobiety w ciąży. Dzięki kąpieli możesz rozluźnić napięte mięśnie, złagodzić mdłości ciążowe i zmniejszyć odczuwany stres. Jednak kąpiel w ciąży nie zawsze jest wskazana. Warto wiedzieć, kiedy lepiej z niej zrezygnować, a także jak bezpiecznie kąpać się w ciąży.

Przeciwwskazania do kąpieli w ciąży – kiedy wybrać prysznic?

Z kąpieli w wannie powinny zrezygnować kobiety w ciąży zagrożonej. W ich przypadku wzrasta ryzyko skurczy i przedwczesnego porodu. Informuje o nim lekarz prowadzący ciążę. Dla pewności zawsze możesz zapytać go, czy nie ma przeciwwskazań do kąpieli w określonym trymestrze.

Kąpiel w ciąży nie jest wskazana także w przypadku kobiet, które borykają się z nawracającymi infekcjami dróg rodnych i układu moczowego. Woda w wannie może zaburzać prawidłowe pH okolic intymnych, umożliwiając rozwój grzybów i bakterii chorobotwórczych. Wtedy również lepsze rozwiązanie stanowi kąpiel pod prysznicem.

Pamiętaj, że przeciwwskazania do kąpieli w ciąży mogą pojawić się na różnych etapach. Dlatego przykładowo u niektórych kobiet kąpiel w ciąży w 3 trymestrze przestaje być możliwa. Wzrasta wtedy ryzyko zawrotów głowy i omdleń.

Jeśli nie masz wyraźnych przeciwwskazań do kąpieli w ciąży, możesz bez przeszkód zażywać jej przez wszystkie 3 trymestry. W tym czasie powinnaś jednak stosować się do kilku zasad.

Kąpiel w ciąży – podstawowe zasady

  1. Czas kąpieli – niezależnie od trymestru w ciąży nie powinien przekraczać 15 minut. Dłuższe leżenie w wannie może powodować uczucie zmęczenia i osłabienia, a przez to zwiększać ryzyko omdlenia.
  2. Temperatura wody – nie powinna przekraczać 37-38 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, podnosi temperaturę płynu owodniowego i może zaszkodzić dziecku. Może także doprowadzić do skurczów macicy, krwawień lub przedwczesnego porodu. Zbyt chłodna woda również nie jest wskazana, ponieważ zwiększa ryzyko przeziębienia.
  3. Zabezpieczenia przed poślizgnięciem – w ciąży zmienia się Twój środek ciężkości, co może zwiększać ryzyko upadków w łazience. Zadbaj o antypoślizgową powierzchnię wanny. Możesz wyłożyć ją specjalną matą lub zwykłym ręcznikiem kąpielowym. Do wanny wchodź powoli i ostrożnie.
  4. Osoby w pobliżu – staraj się nie brać kąpieli, gdy jesteś sama w domu. Nie zamykaj także drzwi do łazienki na klucz. Jeżeli gorzej się poczujesz, zawsze możesz poprosić bliskich o pomoc.
  5. Obserwowanie samopoczucia – niepokojące objawy podczas kąpieli w ciąży, takie jak przyspieszone bicie serca, uczucie gorąca czy zawroty głowy nie powinny być przez Ciebie bagatelizowane. Jeżeli źle się czujesz, przerwij kąpiel.

Już do kąpieli w ciąży w 1 trymestrze możesz używać specjalnego termometru kąpielowego. Przyda Ci się on także po narodzinach dziecka.

Jakie kosmetyki do kąpieli w ciąży wybrać?

W ciąży skóra kobiety wymaga specjalnej pielęgnacjiJest bardziej narażona na przesuszanie i podrażnienia. Ze względu na przyrost masy ciała i powiększające się obwody ciała na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach mogą pojawić się rozstępy.

Podczas kąpieli w ciąży w 2 trymestrze zadbaj o pielęgnację skóry. Używaj łagodnych kosmetyków myjących o właściwościach nawilżających. Najlepiej sprawdzą się produkty hipoalergiczne, np. dla niemowląt. Powinny mieć neutralne pH i nie zawierać potencjalnie drażniących składników. Dobrze sprawdzi się łagodny płyn lub olejek do kąpieli.

Przeczytaj więcej na temat kosmetyków do kąpieli na blogu: https://magdalenajaglarz.pl/kosmetyki-do-kapieli-relaks-na-wyciagniecie-reki/.

Niestety, nie wszystkie kosmetyki są wskazane do kąpieli w ciąży. Trzeba uważać przede wszystkim z intensywnie pachnącymi formułami, ponieważ stosowanie olejków eterycznych nie jest zalecane w ciąży. Mogą podrażniać skórę i przenikać do krwioobiegu, wpływając na rozwój dziecka.

Jeśli wybierasz kosmetyki do kąpieli, takie jak płyn, mus albo kule, upewnij się, że ich skład jest odpowiedni dla kobiet w ciąży. Taką informację powinien deklarować producent. Jeśli jej nie ma – lepiej wstrzymać się ze stosowaniem kosmetyku.

Bezpieczne składniki kosmetyków do kąpieli w ciąży:

  • oleje roślinne, np. kokosowy, arganowy, jojoba, z pestek malin, awokado,
  • masła roślinne, m.in. masło shea, masło kakaowe, masło mango,
  • sok z aloesu,
  • wosk pszczeli,
  • kwas hialuronowy,
  • witamina E,
  • witamina C,
  • gliceryna,
  • pantenol,
  • mocznik (w niskich stężeniach),
  • alantoina.

Zakazane składniki kosmetyków do kąpieli w ciąży:

  • olejki eteryczne,
  • kamfora,
  • witamina A i jej pochodne,
  • parabeny,
  • ftalany,
  • formaldehydy,
  • kwasy AHA,
  • kwas salicylowy,
  • triklosan,
  • kofeina.

Najlepiej unikaj używania jakichkolwiek kosmetyków do kąpieli, które mają wysokie stężenia składników aktywnych, zawierają konserwanty, barwniki lub substancje zapachowe.

Kąpiel w ciąży – podsumowanie

Nie musisz rezygnować z kąpieli w ciąży, jeśli nie ma ku temu konkretnych przeciwwskazań. Zadbaj jednak o kwestie bezpieczeństwa, czyli przede wszystkim o właściwą temperaturę wody, odpowiedni czas kąpieli i zabezpieczenie przed poślizgnięciami. Stosuj bezpieczne kosmetyki do kąpieli dla kobiet w ciąży. Po wyjściu z wanny nie trzyj skóry ręcznikiem! Delikatnie osusz ją i nawilż ulubionym balsamem do ciała.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE