Kamienica przy Reymonta przechodzi do historii

Od kilku dni trwa wyburzanie kamienicy przy ul. Reymonta 54 w Radomsku.

Kamienica od kilku miesięcy stała nieużytkowana. Wcześniej przez wiele lat mieścił się w niej m.in. sklep motoryzacyjny, punkt naprawy sprzętu AGD czy złotnik.

Przed wojną, w budynku mieściła się żydowska szkoła „Mickiewicza”. Szkoła  mieściła się na II piętrze. Wielu mieszkańców Radomska sądziło, że był to tzw. Cheder (dla najmłodszych uczniów), jednak szkoła kształciła uczniów w wieku od 8 do 12 lat (szkoła podstawowa).

Kamienica była też siedzibą biblioteki im. I. L. Pereca. Biblioteka początkowo mieściła się przy ul. Kaliskiej 17. Na ulicę Reymonta 54 została przeniesiona ok. 1926 roku. Po jej zamknięciu, wszystkie książki zostały zakupione przez Bibliotekę „Shalom Alechemę” znajdującą się przy ul. Przedborskiej 30. W budynku działały też struktury „Poalei Tzion” - w latach 30-tych, związków zawodowych pracowników transportu, piekarzy, malarzy, rymarzy i sklepikarzy.

Na dole znajdował się także sklep Moszka Nesta (w środku) oferujący różnorodne towary. Z prawej strony była koszerna restauracja, a z lewej strony był sklep ze słodyczami Pana Goldberga (w tamtym czasie wejście do sklepu było z boku budynku).

Na fasadzie (pod numerem informującym o numerze budynku) widniała informacja, że kamienica należała najprawdopodobniej do Nathana Jana Nesta, Polaka żydowskiego pochodzenia (nie posiadamy informacji w jakim okresie).

W naszej galerii znajdziecie także zdjęcie kamienicy wykonane tuż przed drugą wojną światową, z perspektywy okolic skrzyżowania dzisiejszych ulic Reymonta (wtedy Kaliska) i Kościuszki (Aleja Powiatowa). Zdjęcie pochodzi z książki S. Sankowskiego, Z dziejów miasta Radomska (do 1939 r), Radomsko 1995.  

#Radomsko: Wyburzanie kamienicy przy ul. Reymonta w Radomsku. pic.twitter.com/DCdnIDJGhB

— Radomsko24.pl (@Radomsko24pl) September 11, 2019
Więcej o:
kamienica wyburzanie kamienica radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE