Już w tym miesiącu odbędzie się Festiwal „3 x Różewicz”. Konferencja w MDK w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W poniedziałek, 7 listopada w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyła się konferencja prasowa związana z promocją Festiwalu „3 x Różewicz”. W spotkaniu z mediami udział wzięli Jarosław Ferenc, prezydent Radomska, Krzysztof Zygma – szef MDK w Radomsku oraz Jolanta Dąbrowska, koordynatorka Festiwalu.

Festiwal odbędzie się 25, 26, 27 listopada zaplanowano m.in. spektakle, monodramy, widowisko teatralno-muzyczne, spotkania z twórcami, promocję książek, rozstrzygnięcia konkursów.

Program:
piątek - 25 listopada
10.00-12.00 - warsztaty teatralno – filmowe
16.00 - otwarcie wystawy „3 x Różewicz”
16.30 - promocja książki Moniki Nowak „Człowiek słowa. Janusz Różewicz”
18.00 - spektakl „W tłumaczeniu" - kooprodukcja Wojciecha Ziemilskiego i Wrocławskiego Teatru Współczesnego*
19.30 - Klubokawiarnia festiwalowa

sobota - 26 listopada
10.00-12.00 - warsztaty teatralno - filmowe c.d.
12.00 - spacer poświęcony braciom Różewiczom
16.00 - panel dyskusyjny z Magdaleną Grochowską, autorką książki Różewicz. Rekonstrukcja”. Tom 1
18.00 - „Różewiczogranie” - monodram Wiesława Komasy*
19.30 - Klubokawiarnia festiwalowa

niedziela - 27 listopada
10.00-12.00 - warsztaty teatralno-filmowe. Podsumowanie
16.00 - spotkanie z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”
18.00 -prapremiera widowiska słowno- muzycznego „Pewnego razu” z wykorzystaniem wierszy Natalii Wawrzyniak ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Kompozycje - Włodzimierz Knas*
19.30 - Klubokawiarnia festiwalowa. Spotkanie z laureatem XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

*Wstęp za wejściówkami
Program może ulec zmianie

Festiwal dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem festiwalu 3xRóżewicz jest Miasto Radomsko.

Festiwal „3 x Różewicz” (od 2009 do 2021 r. Różewicz Open Festiwal) to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów, a Radomsko jest miejscem szczególnym dla Braci Różewiczów. To tutaj spędzili dzieciństwo, młodość, tutaj chodzili do szkoły, tutaj zastała Ich wojna… To właśnie w Radomsku znajduje się ukochane kino „Kinema” Stanisława Różewicza, które jak sam mówił, wpłynęło na to, że został reżyserem. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, nie zapominamy także o najstarszym z Braci – Januszu, którego kult przewija się w całej twórczości Stanisława i Tadeusza Różewiczów.

Stałym elementem festiwalu są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy, warsztaty teatralne, konkurs poetycki oraz spotkania ze sławnymi osobami. Festiwal to nie tylko propagowanie twórczości Braci Różewiczów, ale przede wszystkim promocja sztuki oraz inspiracja dla młodych ludzi. Ma zachęcać uczestników do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

Festiwal „3 x Różewicz” jest niewątpliwie nie tylko wydarzeniem promującym zasługi Braci Różewiczów, ale przede wszystkim hołdem dla Wielkich Twórców. Ma łączyć w sobie pasję poetycką, dramatyczną oraz filmową artystów związanych z Radomskiem. Z roku na rok jego zasięg ma się powiększać, a miasto młodości Braci Różewiczów ma być znane z tego przedsięwzięcia.

Redakcja portalu Radomsko24.pl objęła patronat medialny nad Festiwalem.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
różewicz open festiwal radomsko rof radomsko mdk radomsko różewicz open festiwal w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE