W niedzielę, 8 września 2024 r., przy pomniku upamiętniającym Bitwę pod Ewiną, odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia.
Obchody rozpoczęły się polową mszą świętą i zgromadziły licznych mieszkańców oraz gości, pragnących uczcić pamięć poległych partyzantów. Następnie zaśpiewano hymn, po którym delegacje władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Wśród obecnych byli m.in. przedstawiciele władz Radomska i powiatu radomszczańskiego, reprezentujący wicemarszałka Sejmu RP Włodzimierza Czarzastego - poseł na Sejm RP Tomasz Trela, Wiceminister Klimatu i Środowiska - Anita Sowińska, Podsekretarz Stanu i Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Sebastian Gajewski oraz Michał Syska - zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Licznie przybyli również włodarze gmin z terenu powiatu radomszczańskiego, przedstawiciele stowarzyszeń, a także okoliczni mieszkańcy.
- 12 września 1944 roku 3 Brygada Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema stoczyła bój na śmierć i życie z Niemcami. Siły partyzanckie szacowano na 500-600 ludzi, natomiast niemieckie na ok. 6000 żołnierzy. Partyzantom udało się wyjść z okrążenia, nie zostali zniszczeni, co w warunkach partyzanckich należy uznać za sukces. Wygląda na to, że to była największa bitwa partyzancka na ziemi łódzkiej – przypomniał Arkadiusz Ciach, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego obchodów Bitwy pod Ewiną.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i medali, natomiast jednym z głównych punktów programu był Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej. Na scenie zaprezentowali się m.in. Ania Wieleńska - znana z telewizyjnego programu „Mali Giganci”, Kinga Kipigroch - finalistka programu „The Voice Kids”, Julian Łojek, który śpiewa od trzeciego roku życia, Magda Mórawska-Smentek - absolwentka Bydgoskiej Akademii Muzycznej, a także Zespół Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Borowa z gminy Gidle, Radomszczański Chór Seniorów „Romantica”, Przedborska Orkiestra Dęta oraz Klub Senior+ z gminy Gidle.
Uczestnicy uroczystości mieli również okazję skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się strzelnica wojskowa oraz pojazdy i eksponaty militarne, prezentowane przez grupy rekonstrukcji historycznych.
Obchody 80. rocznicy Bitwy pod Ewiną były nie tylko okazją do wspomnień i wzruszeń, ale także do pokazania, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii i bohaterach, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.
(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku/ UM Radomsko)