W dniach 28 marca - 11 kwietnia realizowana była kolejna wymiana uczniowska w ramach współpracy ZSE-E z partnerską szkołą EST Tettnang. Udział w projekcie "Deutsch-polnisches Kochstudio" oznaczał dla uczestników powiązanie kompetencji językowych, technicznych, kulinarnych, jak również społecznych .
Wszyscy dzisiaj doskonale wiedzą, że funkcję nagrywania filmów ma obecnie każdy telefon komórkowy i nikt nie ma problemu z nagraniem materiału filmowego. Jednak istotą kreowania atrakcyjnych nagrań video jest znajomość narzędzi do ich montażu oraz obróbki.
Te umiejętności nabyło w ciągu ostatnich dwóch tygodni ponad 30 uczniów Elektryka i EST Tettnang podczas kolejnego już wspólnego projektu wymiany polsko-niemieckiej.
Uczniowie mogli poczuć się jak reżyserzy i producenci filmowi. Materiał filmowy, którego tematem było gotowanie, nagrywany był w profesjonalnie wyposażonym studio, które mieści się w szkole. Następnie uczestnicy projektu wykonali montaż i obróbkę filmów – przycinali i wczytywali nagrane ujęcia, dodawali dźwięki, wybierali efekty przejść oraz dodawali tekst.
Efektem jest 6 filmów o tematyce kulinarnej przygotowanych w polsko-niemieckich grupach. Ciekawy temat projektu, zaangażowanie i otwartość uczestników z obu krajów przełożyło się na udaną pracę zespołową.
Projektowi towarzyszyły też elementy integracyjne oraz krajoznawcze. Młodzież mogła poznać się i zintegrować podczas wspólnego pobytu w Zakopanem. Wspólnie spędzony czas wolny urozmaicony został wycieczkami do m.in. Warszawy, Krakowa i na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Nieodzownym elementem wymiany polsko-niemieckiej w Elektryku jest konfrontacja z trudną wspólną przeszłością obu krajów, połączona z wizytą w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Projekt mógł odbyć się dzięki współfinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Info: ZSE-E