Jesteś przedsiębiorcą? To poradnik dla Ciebie!

Jesteś przedsiębiorcą? To poradnik dla Ciebie!

Prowadzisz działalność gospodarczą? Zastanawiasz się nad tym, jaką formę rozliczenia wybrać? Przymierzasz się do tego, aby rozliczyć PIT 36l? Chcesz wiedzieć, jak szybko i sprawnie rozliczyć swoje podatki? Jeżeli szukasz odpowiedzi choć na jedno z wymienionych pytań - jesteś w dobrym miejscu! Poniższe wskazówki powinny udzielić Ci podstawowych informacji na ten temat.

Podatek liniowy - co warto o nim wiedzieć?

Podatek liniowy jest jedną z dostępnych form opodatkowania od dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorcę. Jeżeli zdecydujesz się na taki krok, wówczas możesz spodziewać się opodatkowania dochodu stawką 19%. Podatnicy rozliczający się z zastosowaniem podatku liniowego mogą liczyć na to, że uzyskiwane przez nich dochody będą podlegały stałej formie opodatkowania bez względu na to, czy uzyskiwany dochód będzie wysoki czy też niski. Co do zasady podatek liniowy nazywany jest też podatkiem płaskim. W sytuacji, gdy w ciągu roku dojdzie do osiągnięcia dochodów wyższych niż 95 tysięcy złotych, wówczas podatnicy liniowi będą mogli uiścić mniejsze daniny od tych osób, które dokonują rozliczeń wedle skali podatkowej.

W opozycji do takiego rozwiązania jest podatek progresywny. W tym przypadku - zgodnie z sugestywną nazwą, wysokość podatku jest uzależniona od dochodu osiągniętego przez płatnika.

Kiedy warto rozliczać się podatkiem liniowym?

Przy wyborze formy opodatkowania warto wziąć pod uwagę zarówno korzyści, jak i wady wynikające z tej formy opodatkowania. Należy przy tym zaznaczyć, że rozliczając podatek dochodowy liniowo zyskujesz możliwość odliczenia od przychodu z działalności koszty ich uzyskania.

Kolejny aspekt dotyczy tego, że w ramach podatku liniowego nie można łączyć dochodów z różnych źródeł. W praktyce oznacza to tyle, że otrzymane dochody w przypadku podatku liniowego w żaden sposób nie wpłyną na podniesienie stawki podatku od uzyskanych dochodów. 

Co istotne, taka forma jest też łatwiejsza przy dokonywaniu rozliczeń. Stała stawka podatku - 19% oraz uwzględnienie kwoty zmniejszającej podatek, to kolejny argument przemawiający za tą formą opodatkowania. 

Wadę stanowi z kolei to, że nie można w ten sposób rozliczać dochodów z różnych źródeł, ani też wspólnie z małżonkiem. Nie można też rozliczyć w ten sposób ulgi na dzieci, za internet, czy też zastosować ulgi rehabilitacyjnej. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze podatku liniowego.

 

Korzystaj z zaufanych narzędzi przy prowadzeniu działalności gospodarczej

W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej i rozliczanej na terenie Polski konieczne jest spełnienie jednego z kluczowych obowiązków dotyczących rozliczenia pit. Nie musisz jednak korzystać z płatnej pomocy biura rachunkowego. Postępująca digitalizacja jest widoczna w wielu obszarach naszego życia. Jeden z nich dotyczy właśnie rozliczeń podatków. Sięgając do zaufanych źródeł możesz liczyć na to, że mając do wypełnienia PIT 36l online z powodzeniem zrealizujesz to w pełni zdalnie. Bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania czy dokonywania opłat. Bez względu na to, czy zdecydowałeś się na formę opodatkowania podatkiem liniowym czy innym, warto zawczasu wyposażyć się w wiedzę dotyczącą tego, jak najlepiej przystąpić do rozliczania deklaracji podatkowych. Twój e-pit rozliczony przez internet generuje wiele korzyści. Dlaczego? Otóż oszczędzasz w ten sposób swój czas i pieniądze. Nie potrzebujesz korzystać z pomocy księgowej, ani płacić za coroczne rozliczenie. Nie musisz też wykazywać się specjalistyczną wiedzą. Czy to aby na na pewno możliwe, aby nie wiedząc za wiele o podatku dochodowym, przychodów ewidencjonowanych czy na temat spółdzielczego stosunku pracy móc dokonać takiego rozliczenia bez wsparcia osób trzecich? Spieszymy zatem z odpowiedzią - jak najbardziej! Wystarczy, że skorzystasz ze wsparcia intuicyjnego programu online, który załatwi tę sprawę w zasadzie za Ciebie. Nie wahaj się i zacznij korzystać z dostępnych możliwości. E-pity stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają oszczędzać czas i zasoby. Co więcej - nie ma ryzyka, że deklaracja nie dotrze. Po złożeniu pitu przez internet otrzymujesz UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru. Stanowi on dowód na to, że dokument został pomyślnie dostarczony do urzędu skarbowego.

Zacznij proaktywnie szukać nowych rozwiązań

Przymierzasz się do tego aby założyć swoją działalność gospodarczą? Chcesz odejść od obecnego pracodawcy "na swoje"? Powyższy poradnik powinien ułatwić Ci podjęcie strategicznych decyzji w zakresie wyboru formy opodatkowania. W pierwszej kolejności warto dokonać szczegółowych analiz w kontekście tego, czy rozliczać się według skali podatkowej, czy może jednak to podatek liniowy będzie bardziej opłacalny. Początki bywają trudne - decydując się jednak na profesjonalne wsparcia możesz oczekiwać fachowego doradztwa i indywidualnej analizy przypadku.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE