W piątek, 13 grudnia 2024 r. miejscy radni obradowali w trybie nadzwyczajnym. Dyskutowali ponownie nad uchwałą w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami.
System gospodarowania odpadami się w Radomsku nie bilansuje. Koszty funkcjonowania systemu przewyższają wpływy z pobranych od mieszkańców opłat. Należy zatem pokryć różnicę z innych środków budżetowych.
Projekt uchwały w sprawie dopłaty do systemu kwoty 2 mln 100 tys. złotych prezydent przedłożył radnym podczas sesji, która odbyła się 29 listopada. Wówczas radni – większością głosów, zdecydowali o odrzuceniu tego projektu. Po sesji zwołali konferencję prasową na której zaapelowali do prezydenta Jarosława Ferenca o wdrożenie działań zmierzających do poprawy sytuacji związanej z gospodarką odpadami.
Kilka dni później konferencję zwołał również prezydent Jarosław Ferenc. Stwierdził, że ma nadzieję, że radni nie doprowadzą do paraliżu gospodarki odpadami. I podkreślił, że albo radni zgodzą się na przeznaczenie dodatkowych środków, albo w Radomsku będą musiały wzrosnąć opłaty za odbiór śmieci.
Temat powrócił na nadzwyczajnej sesji, 13 grudnia. Był to jedyny punkt porządku obrad. Mecenas Urszula Klimek odczytała opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która wskazuje, że na Radzie Miejskiej spoczywa obowiązek podjęcia uchwały o dopłacie do systemu. Jej niepodjęcie stanowiłoby bowiem zaniechanie ze strony organu gminy.
Nie obyło się bez ożywionej dyskusji. Radni zarzucili prezydentowi, że na poprzedniej sesji nie otrzymali dokładnego uzasadnienia, z którego jasno by wynikało, dlaczego należy zwiększyć środki przeznaczone na gospodarkę odpadami. Na nadzwyczajnej sesji takie uzasadnienie już było dołączone do projektu uchwały. Wszyscy obecni na sali radni zagłosowali „za”.
Jak jednak podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku – Rafał Dębski, podjęcie uchwały nie rozwiązuje problemu.
- Jako radni jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby mieszkańcy mieli zaspokojone potrzeby, takie jak odbiór odpadów. Wiemy, że na konferencji prasowej pani skarbnik wskazała, że środki z niedoszacowania zostały przekazane spółce PGK bez stosownej uchwały. Dziś organ wykonawczy twierdzi, że czegoś takiego nie powiedział. Więc to jasno wskazuje na to, że ktoś całej prawdy nam nie mówi. Niemniej jednak wybraliśmy drogę porozumienia i kompromisu. Ten problem tak naprawdę nie został jednak rozwiązany. Wiemy, że system odbioru odpadów komunalnych nie bilansuje się. W przyszłorocznym budżecie środki na ten cel są zabezpieczone w kwocie prawie 3 mln złotych. Trudna dyskusja (o podwyżkach opłat za odbiór odpadów – dop. aut.) dopiero przed nami. Prezydent nie robił tego od 2021 roku. Dziś na sesji próbuje zaklinać rzeczywistość – mówi Rafał Dębski, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku.
Obecne stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie 24 zł od mieszkańca oraz 22,00 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i dla posiadaczy przydomowych kompostowników zostały ustalone 24 czerwca 2021 r. i obowiązują od dnia 1 sierpnia 2021 r. Jak podkreślają władze miasta, są to jedne z najniższych stawek w regionie i w Polsce.
Szczegóły w relacji wideo.