Radomsko, Łódzkie 21.6o Poniedziałek, 21 Października 2019
ważne informacje
  • 14:10 Ocalmy Przemka! Były piłkarz RKS Radomsko potrzebuje pomocy czytaj dalej
  • 14:10 Ostateczne wyniki wyborów dla okręgu nr 10 czytaj dalej

Jan Benigier na spotkaniu z kibicami: Radomsko to moje miasto!

Sport i rekreacja
Jacek Paszewski

Na miejskim stadionie 10 lipca, zorganizowano spotkanie z Janem Benigierem, byłym zawodnikiem „Stali” i „Czarnych” Radomsko, a także czterokrotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej.

Jan Benigier rozpoczął cykl spotkań kibiców z byłymi zawodnikami związanymi z Radomskiem. Są one organizowane w ramach realizacji projektu IV edycji Budżetu obywatelskiego pod nazwą „40-latek”. Jego autorem jest prezes RKS Radomsko Radosław Pawelec, a projektowi przyświecają co najmniej trzy podstawowe cele. Pierwszy to przybliżenie mieszkańcom miasta i regionu radomszczańskiego historii piłki nożnej naszej „małej ojczyzny”, drugi – nakreślenie wzorców sportowych młodemu pokoleniu i promocja sportu w ogóle, trzeci – łączenie pokoleń dziadków, ojców i wnucząt za sprawą sportowych imprez.

Jan Benigier to były zawodnik „Stali” i „Czarnych Radomsko”, a także czterokrotny reprezentant Polski, który zadebiutował w meczu towarzyskim z Argentyną (1:2) w Chorzowie (1976), a zakończył grę w drużynie narodowej podczas spotkania na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu z Iranem 3:2 (1976). W polskiej lidze był wieloletnim piłkarzem Ruchu Chorzów (229 meczów w dawnej I lidze i 74 bramki).

Po zakończeniu kariery zawodniczej dał się poznać najpierw jako nieprzeciętny trener (w środowisku piłkarskim utarła się opinia, że jest szkoleniowcem, który ratuje piłkarskie drużyny zagrożone degradacją do klas niższych), a następnie działacz i sędzia piłkarski. Nagrodzony m.in.: Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Podczas środowego spotkania Jan Benigier, opowiadał kibicom o swojej przygodzie z piłką, gry w Radomsku czy reprezentacji Polski.

- Wyjechałem z Radomska, z tego boiska. Dlaczego wyjechałem? Bo mnie sprzedali. Ja bym stąd nigdy nie wyjechał gdyby mnie nie sprzedali. Wtedy to, też wydawało mi się, że Radomsko zasługuje żeby mieć piłkę na wysokim poziomie. Mimo upływu lat nadal twierdzę, że Radomsko to moje miasto -podkreślił Jan Benigier.

- Było nas kilku, grających tu bardzo dobrze. Ja byłem jednym ze słabiej grających i zrobiłem największą karierę. Oni byli lepsi ode mnie, ale to szczęście mi dopisało - mówił z uśmiechem 

Jan Benigier przywiózł na spotkanie z kibicami pamiątki ze swojej piłkarskiej kariery m.in. srebrny medal z Igrzysk Olimpijskich z Montrealu. Natomiast z rąk władz RKS Radomsko otrzymał pamiątkową koszulkę zespołu. Nie obyło się bez pytań ze strony kibiców.

W lipcu  zaplanowane są kolejne spotkania z byłymi piłkarzami RKS Radomsko: 17 lipca (w godz. 17.00–19.00) z Cezarym Stefańczykiem – wychowankiem RKS, aktualnie zawodnikiem Wisły Płock oraz 24 lipca (w godz. 17.00–19.00) ze Sławomirem Majakiem – byłym reprezentantem Polski, graczem RKS Radomsko, zdobywcą tytułu „Piłkarza Roku” w Plebiscycie Piłki Nożnej w 1997 r., aktualnie trenerem piłkarskim.

komentarze