Jakie uchwyty wybrać do łazienki, aby zapewnić bezpieczeństwo seniorom?

Jakie uchwyty wybrać do łazienki, aby zapewnić bezpieczeństwo seniorom?

Starość nie musi być usłana trudnościami, ale żeby tak nie było warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo seniora. Starsi ludzie często są narażeni na upadki, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą, które powinny być odpowiednio zabezpieczona przez uchwyty do łazienki.

Czy każdy uchwyt jest tak samo bezpieczny?

Pierwszym krokiem w wyborze uchwytów do łazienki dla seniorów jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego są wykonane. Uchwyty powinny być wykonane z mocnego materiału. Należy zdecydowanie unikać śliskich powierzchni, które ciężko jest złapać wychodząc z kąpieli. W sprzedaży spotkamy też uchwyty w części pokryte gumą czy silikonem ułatwiających przyczepność nawet mokrych dłoni. Dodatkowo kształt i materiał powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, ponieważ seniorowi może być już trudno stale wykonywać czynności porządkowe. Kolejną ważną kwestią jest kształt uchwytów. Odpowiednio dobrany kształt powinien umożliwiać pewny chwyt. Najlepszym kształtem będą uchwyty okrągłe lub z wyraźnie zaokrąglone.

Uchwyty do łazienki — jak je montować?

Łazienka w domu seniora, aby była bezpieczna, powinna mieć odpowiednio zamontowane uchwyty do łazienki i poręcze. Strategiczne miejsca, których nie wolno pominąć to bliskość toalety, wanny, prysznica czy umywalki. Nie bez znaczenia jest też wysokość montażu. Warto dobrać ją odpowiednio do wzrostu osoby, korzystającej z łazienki. Dodatkowo dobrze jest zastanowić się nad rozmiarem, często lepiej wybrać uchwyty, które umożliwiają złapanie się ich oburącz tak, by złapać większą stabilność. Zamontowanie uchwytów w tym miejscu znacząco zmniejsza ryzyko upadków i urazów. Dzięki takim drobnym zmianom w łazience można znacząco podnieść nie tylko bezpieczeństwo seniora, ale i jego komfort czynności higienicznych. Przy montowaniu uchwytów poza kwestiami bezpieczeństwa warto też zastanowić się nad estetyką łazienki. Dobór powinien więc opierać się też o dopasowanie do wnętrza o gust właściciela.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE