Jak znaleźć kawę idealną?

Jak znaleźć kawę idealną? Fot. catalina.m / Shutterstock.com

Kawa to coś, co może być przygotowane na kilkadziesiąt sposobów - od kawy rozpuszczalnej, sypanej czy z ekspresu, aż po cappuccino czy kawy speciality. Ten kofeinowy zastrzyk energii to coś, co możemy dobrać pod siebie i komponować wedle uznania, dzięki szerokiej gamie dostępnych metod parzenia oraz różnorodnych ziarnach, które mogą kompletnie odmienić smak naszej filiżanki. Jak więc odnaleźć ideał?

Metody parzenia kawy

By odnaleźć swój smak, powinieneś najpierw zacząć od wypróbowania kilku różnych rodzajów parzenia kawy, by zrozumieć, czy wolisz pić ją czarną, czy z mlecznym dodatkiem. Według nas najlepszym sposobem na start jest wypróbowanie kawy latte, następnie cappuccino, a dopiero w późniejszym etapie americano lub espresso. Najdalszy poziom wtajemniczenia to tak zwane metody alternatywne, czyli potocznie "kawy speciality". Zaliczamy do nich takie metody jak chemex, przelew czy aeropress. 

Dobrym sposobem na wypróbowanie wielu metod parzenia kawy w którym czasie, jest znalezienie okolicznej kawiarni i wypicie jednego rodzaju ziaren kawy na różnych metodach. Dzięki temu będziesz w stanie dowiedzieć się nieco więcej o smakach kawy oraz samym jej parzeniu. 

Dobór ziaren kawy

Ziarna to coś, co sprawia, że kawa, którą pijemy, smakuje w ten konkretny sposób. Może być bardziej kwaśna, owocowa lub słodka, w zależności od jej pochodzenia oraz sposobu wypalania. By poznać różne dostępne na rynku ziarna, można wyszukać online strony, które tym tematem się zajmują. Wpisując "dobra kawa palarnia" wyskoczy nam mnóstwo przykładowych miejsc, które specjalizują się właśnie w tym temacie, a co za tym idzie, znają się na rzeczy. W tego typu miejscach powszechną praktyką jest kategoryzowanie ziaren według metody parzenia, dzięki czemu w łatwy sposób możemy wyszukać jedynie te ziarna, które dostosowane są do naszych ulubionych metod. 

Ziarna posiadają także nuty smakowe, które opisane są na opakowaniach, dzięki czemu możesz w prosty sposób wyobrazić sobie smak, który uzyskasz, kupując to konkretne opakowanie. 

Pamiętaj jednak, najlepsza kawa to taka, która smakuje Ci najlepiej!  

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE