Jak zdrowo i skutecznie przytyć?

Jak zdrowo i skutecznie przytyć?

W dzisiejszych czasach nadwaga i otyłość dominują w krajach wysokorozwiniętych bardziej niż kiedykolwiek. Równie poważną, zagrażającą życiu sytuacją jest jednak również niedowaga.

Przyczyna kluczem do rozwiązania problemu

Niedowaga może być spowodowana różnymi czynnikami. Jednymi z najczęstszych są zaburzenia odżywiania o podłożu psychicznym. Znaczna utrata wagi może być także spowodowana zaburzeniami w pracy układu hormonalnego czy celiakią. Znalezienie przyczyny stojącej za zagrażającą zdrowiu niedowagą jest istotne ze względu na często konieczne wprowadzenie odpowiedniego leczenia, bez którego przybranie na wadze nie będzie skuteczne.

Określ swój cel

Nieprawidłowa waga, niezależnie od tego, w jaki sposób przekracza normę, wpływa na cały organizm człowieka. Zauważalny jest związek niedożywienia z powstawaniem chorób immunologicznych, osteoporozy czy pojawianiem się trudności z zajściem w ciążę. Zbyt mała ilość wartości odżywczych w posiłkach przekłada się również na znaczne obciążenie mięśni i organów wewnętrznych, co wpływać może na zwiększone zmęczenie. Szczególnie w przypadku, gdy powodem utraty wagi jest zaburzenie odżywiania, bardzo istotne jest określenie sobie celu, jakim jest nie tylko przybranie dodatkowych kilogramów, ale również przywrócenie sobie zdrowia.

Unikaj „niskotłuszczowego” i „dietetycznego”

Choć dieta pełna przetworzonego cukru i fast foodów nie jest najlepszą metodą na przybranie na wadze ze względów zdrowotnych, unikanie produktów określanych mianem dietetycznych jest zasadą niezwykle istotną. Produkty o niższej zawartości tłuszczu, co najczęściej przekłada się na opisy „dietetyczne” czy „fit” na ich etykietach, są też niskokaloryczne. To właśnie kalorie przy tym, a dokładniej rzecz ujmując ich dodatni bilans spożycia w stosunku do spalania, jest podstawową zasadą tycia. Z tego też względu warto sięgać po nieodtłuszczone produkty, w tym np. mleko czy jogurty.

Shake, odżywki i suplementy

Odżywki białkowe czy suplementy diety wielu osobom kojarzą się jedynie z kulturystami. Są one jednak doskonałymi produktami, które ułatwiają przybranie na wadze w przyjemny sposób. Wysoka zawartość białka przekłada się na większą kaloryczność, a co za tym idzie łatwiejsze przybieranie na wadze. Jednocześnie są pełne wartości odżywczych, które potrzebne są ciału do regeneracji, co jest szczególnie ważne u osób z niedowagą.
Produkty tego typu, oprócz dobrych walorów smakowych, najczęściej zawierają:
- szereg potrzebnych aminokwasów
- witaminy
- wyciągi roślinne
- superfoods
Sprawdź naszą recenzję - https://byc-zdrowym.pl/mass-extreme-recenzja-suplementu-na-mase/

Podkręć swoje smoothie

Owocowe smoothie, czyli koktajl ze zmiksowanych owoców i warzyw, jest dobrym posiłkiem dla osób, które nie mają apetytu lub warunków do zjedzenia większego posiłku. Istnieje kilka możliwości, by poprzez dodanie odpowiednich składników sprawić, by smoothie miało więcej wartości odżywczych i kalorycznych. Jednym z nich są masła orzechowe różnego typu, które bogate są w tłuszcze, konieczne do zdrowego tycia. Oprócz tego płynem w koktajlu powinno być mleko, będące świetnym źródłem białka. Dodatek odżywki białkowej, kakao czy banana również zwiększa kaloryczność posiłku.
Recenzja czystka na wzmocnienie - https://byc-zdrowym.pl/cistus-plus-recenzja-suplementu-czystek/

Zdrowa skrobia i tłuste ryby

Jednym z łatwiejszych sposobów na uzupełnienie kalorii w diecie jest zwiększone spożycie węglowodanów. Idealne w tym celu są ryże, makarony czy chleb. Jeśli tycie ma być jednak zdrowe, zaleca się spożywanie produktów pełnoziarnistych, aby dostarczyć organizmowi dodatkowych witamin i minerałów. Również tłuste ryby, w tym na przykład łosoś, są pełnowartościowym uzupełnieniem diety, które sprawi, że łatwiej będzie osiągnąć upragniony cel.

Małe objętości o wysokim poziomie kalorii

Ze względu na to, że z niedożywieniem często zmagają się osoby chore, nadmierny apetyt nie należy raczej do ich największych problemów. Spożywanie dużych posiłków może być przez to problematyczne, a wręcz niemożliwe. Mniejsze porcje, które będą przy tym obfitować w składniki odżywcze, są przy tym jak najbardziej wskazane.

Zaprzyjaźnij się z tłuszczami

Produkty bogate w tłuszcze zazwyczaj są dość kaloryczne. Źródłami tłuszczu w diecie nie musi być jednak kostka margaryny czy porcja smażonych w głębokim oleju frytek. Przyjmuje się, iż 1 gram tłuszczu daje organizmowi około 9 kalorii. To więcej niż w przypadku węglowodanów czy białek, dlatego dieta obfitująca w zdrowe tłuszcze jest szybkim sposobem na przybranie dodatkowych kilogramów. Oprócz tego tłuszcze stanowią materiał budulcowy dla każdej komórki naszego ciała i syntezowane są z nich m.in. hormony płciowe, co jest istotne dla osób starających się o dziecko.
Zdrowymi źródłami tłuszczu są:
- awokado
- jajka
- orzechy i masła orzechowe
- nasiona i pestki
- ryby
- sery

Balansuj dietą

Nic tak nie zniechęca do wytrwania przy zmianach żywieniowych, jak monotonna dieta. W przypadku tycia ważne jest, aby każdego dnia posiłki były różnorodne i nie stanowiły podstawę do pojawienia się największego wroga diety — nudy. Warto urozmaicić jadłospis smacznymi przekąskami np. gorzką czekoladą czy batonikami zbożowymi. Między posiłkami dodatkowej słodyczy dodać mogą również suszone owoce, które dostarczają zarówno wartościowych składników odżywczych, jak i dodatkowych kalorii.
Suplement na czystą masę - https://byc-zdrowym.pl/greeen-barley-plus-spalacz-tluszczu-recenzja/

Co z warzywami

Warzywa są ważnym elementem diety każdego człowieka. Szczególnie wartościowe okazują się rośliny zielone oraz liściaste. W przypadku, gdy konieczne jest przybranie na wadze, duże spożycie warzyw może niestety nieco pokrzyżować nam plany na pierwszych etapach przybierania na wadze. Produkty bogate w wodę, jakimi niewątpliwie są warzywa, pozwalają bowiem na większe „wypchanie” żołądka, co powodować może zbyt szybkie pojawienie się uczucia sytości. Dobrym rozwiązaniem tej sytuacji jest przyjmowanie suplementów zawierających wyciągi roślinne, uzupełniające w dużej mierze zapotrzebowanie na składniki zawarte w warzywach. Szczególnie polecane są tu spirulina czy młody jęczmień.

Głód Twoim przyjacielem

Tycie jest szczególnie trudne dla osób, które z racji aktywnego stylu życia lub przekonań wykształciły u siebie zdolność ignorowania głodu. Instynktowne odżywianie, które uznaje się obecnie za najzdrowszą metodę radzenia sobie z zaburzeniami odżywienia, bazuje na spożywaniu posiłków, gdy tylko odczuwamy głód. Dlatego ważnym elementem tycia jest nauka słuchania własnego organizmu. Aby nie ignorować głodu, warto mieć zawsze pod ręką wartościową przekąskę lub nawet cały posiłek, zwłaszcza jeśli dużą część dnia spędzamy poza domem.

Nie daj się oszukać

Picie dużej ilości wody jest oczywiście uznawane za zdrowe. Jeśli jednak większa ilość płynów spożyta będzie przed posiłkiem, może odebrać apetyt na faktyczne jedzenie, bez którego przytycie nie jest możliwe. Wodę pij więc po posiłku, a nie przed nim.

Trzymaj się planu

W przypadku diety dodającej kilogramy trzymanie się określonego planu żywieniowego jest nawet ważniejsze niż przy odchudzaniu. Staraj się więc nie rezygnować z określonych posiłków, nawet gdy wcześniej udało Ci się zjeść kilka przekąsek. Szczególnie istotne jest jedzenie śniadania oraz kolacji, o których łatwo jest zapomnieć w dużym pośpiechu.

Płynne kalorie

Kalorie zawarte są nie tylko w posiłkach stałych, co widoczne jest na przykładzie wcześniej przywołanych smoothies. Dobrym źródłem energii, które mogą być przy okazji zdrowe, są napoje. Słodzone i gazowane nie mają pozytywnego wpływu na organizm i zdecydowanie powinny być unikane. Świeżo wyciskane soki są za to dobrym przykładem napoju, który dostarcza masę witamin, a przy tym potrafi być naprawdę wysokokaloryczny, szczególnie jeśli zawiera owoce wyjątkowo słodkie, np. mango czy banana. Równie dobrym i zdrowym pomysłem podniesienia wartości energetycznej napojów jest dodawanie do kawy śmietanki lub mleka.

Tyj z umiarem

Łatwo zatracić się w zmianie diety czy stylu życia, szczególnie gdy wiemy, że ma pozytywny wpływ na nasze życie. Bardzo szybkie tycie może być jednak równie niebezpieczne, jak zbyt niska waga. Tempo przybierania na wadze, a także samego wprowadzania zmian jest więc bardzo ważne. Jeśli kilogramy przybędą zbyt szybko, dodatkowa tkanka tłuszczowa może odkładać się w nieprawidłowych miejscach, pojawią się rozstępy, a problemy hormonalne mogą być dalekie od uregulowania. Daj swojemu organizmowi czas na przystosowanie się do zmian zachodzących w jego wnętrzu.

Dbaj o siebie holistycznie

Oprócz pozytywnego nastawienia do zmiany ważne jest także dbanie o swoje ciało całościowo. Aktywność fizyczna, pomimo tycia będącego głównym celem, jest bardzo ważna dla ogólnego stanu zdrowia. Zaleca się więc spacery czy jogę jako formę mało wymagającego treningu. Zadbaj też o odpowiednią ilość snu, który posłuży odpowiedniej regeneracji całego organizmu. Staraj się czerpać z nowego stylu życia najwięcej, jak potrafisz. Wybieraj smaczne posiłki i przyjemne aktywności, by uniknąć rezygnacji.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE