Jak zdobyć doświadczenie w opiece osób starszych?

Jak zdobyć doświadczenie w opiece osób starszych?

Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych cieszy się w Polsce dużą popularnością zarówno wśród wykwalifikowanych opiekunek i rehabilitantek, jak i osób młodszych, traktujących opiekę nad seniorem jako pracę sezonową i okazję do atrakcyjnego zarobku. Jednak o ile panie doświadczone w opiece nad seniorem bez problemu znajdą zatrudnienie, o tyle kobiety młodsze, dopiero próbujące swoich sił w tym zawodzie, mogą napotkać na trudności. Jak w takim razie zdobyć doświadczenie w opiece osób starszych?

Praca dla opiekunek w Niemczech – czy doświadczenie jest ważne?

Czy praca dla opiekunek w Niemczech jest łatwiejsza, jeśli wcześniej pracowało się z osobami starszymi? Oczywiście, że tak. Jednak czy owo doświadczenie jest niezbędne? To jest już kwestia dyskusyjna.

Prawda jest jednak taka, że pracy w Niemczech w charakterze opiekunki szuka wiele kobiet, które nie ukończyły studiów przygotowujących do podobnych zawodów i… udaje im się! Zresztą, doświadczenia nie zdobywa się ot tak. Chcąc opiekować się w Niemczech seniorem, najlepiej na początku przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe – nawet jeśli jest ono niewielkie. Rzuć okiem na to, co robiłaś do tej pory – może miałaś okazję opiekować się czyimś dzieckiem, pracowałaś w schronisku dla zwierząt, lub w kuchni w restauracji? Opiekunka osób starszych powinna cechować się dobrą organizacją pracy, empatią, pozytywnym usposobieniem, troskliwością i pracowitością. Są to cechy, których uczy wiele zawodów i które wyrabia się na co dzień. Warto przeanalizować swoje aktualne CV pod tym kątem i podczas rekrutacji opowiedzieć o tym, jak dotychczasowe doświadczenia przygotowały Cię do pracy opiekunki.

Z pewnością dużym atutem jest znajomość języka niemieckiego i im bardziej go znasz, tym lepiej – tym bardziej że wielu seniorów zachowuje pełną sprawność umysłowo-fizyczną i opiekunki potrzebuje głównie do towarzystwa i rozmów.

Opieka nad osobami starszymi – oferty pracy dla początkujących

Dla kogo w takim razie jest opieka nad osobami starszymi? Oferty pracy w gruncie rzeczy są różne i wystarczy spojrzeć na te, które są publikowane na przykład na stronie https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy, by zobaczyć, że każda osoba powinna znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia zawodowego, które mogłabyś wykorzystać w procesie rekrutacyjnym, zastanów się nad swoimi doświadczeniami prywatnymi. Być może regularnie pomagasz dziadkom w zakupach i organizujesz im pewne rzeczy? A może miałaś okazję opiekować się chorą babcią lub rodzicem? Są to doświadczenia, które podczas rozmowy rekrutacyjnej mogą być dużym atutem.

Znajdź pracę na Caring Personnel

Oferty dla mniej doświadczonych osób są, dlatego do poszukiwań warto się przyłożyć. Na stronie Caring Personnel można znaleźć wiele ofert pracy od seniorów, którzy potrzebują tylko tzw. „podwózki” do sklepu czy fryzjera oraz towarzystwa do rozmowy. Wynagrodzenie przy takich ofertach jest oczywiście nieco niższe, ale to naprawdę dobra opcja na start!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE