Jak założyć jednoosobową działalność w Belgii?

Jak założyć jednoosobową działalność w Belgii?

Belgia uznawana jest za kraj przyjazny dla przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych, czyli jednoosobowych. W zasadzie wszystko można załatwić przy jednym okienku i dlatego jest to jedna z najchętniej wybieranych form prowadzenia działalności w Belgii przez naszych rodaków. Popyt na usługi budowlane i remontowe w Belgii jest duży, a Polacy uznawani są za świetnych fachowców, przy tym mają niskie ceny. Jak założyć jednoosobową działalność?

Jakie wymagania należy spełnić?

Chcesz założyć biznes w Belgii? Podstawowe wymagania stawiane przyszłym przedsiębiorcom:

• wiek: minimum 18 lat,
• zaświadczenie o niekaralności,
• zaświadczenie o założeniu rachunku w banku,
• zaświadczenie o zameldowaniu z gminy.

Jedno z pierwszych pytań, na które musi sobie odpowiedzieć młody przedsiębiorca, to lokal, w którym będzie prowadzona działalność. Może być to mieszkanie.

Znajomość języka

Zastanawiasz się, czy konieczna jest znajomość jednego z trzech języków obowiązujących w Belgii? Nie ma takiego obowiązku. Założysz działalność również bez znajomości języka. Natomiast trudniej jest, jeśli nie potrafimy się porozumieć. Problemy pojawiają się w urzędach i w życiu codziennym. Znajomość języka nie jest konieczna, ale bardzo się przydaje, dlatego, jeśli masz w planach wyjazd do Belgii w celach zarobkowych, jak najszybciej zapisz się na kurs.

Wygodne połączenie Polska- Belgia, busy do Belgii

Belgia jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu, nie tylko ze względu na ograniczone formalności, ale również atrakcyjne połączenie z Polską. Liczne busy do Belgii kursują ze wszystkich województw. Kursy realizowane są na różnych trasach, w zależności od zainteresowania podróżnych. Busy do Belgii realizują kursy: Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liège i innych dużych miast, ale na trasie są też mniejsze miejscowości. Busy do Belgii jeżdżą w ramach usługi door to door, dzięki czemu oszczędzasz czas i pieniądze. A i jedno, i drugie jest ważne dla każdego przedsiębiorcy.

Okienka przedsiębiorstw- guichets d'entreprises

Działalność zarejestrujesz w tzw. okienku przedsiębiorstw (guichets d'entreprises). Jest to miejsce, w którym nie tylko zarejestrujesz działalność, ale i uzyskasz wszelkie informacje na temat formalności, obowiązków i wsparcie w trakcie prowadzenia firmy. Są one ukierunkowane na pomoc głównie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Udzielają informacji dotyczących kwestii:

• prawnych,
• finansowych,
• ubezpieczeń społecznych,
• zarządzania.

Informacje są bezpłatne, niewielkie opłaty są pobierane za wydanie niektórych dokumentów i rejestrację firmy.
Okienka przedsiębiorstw potwierdzają, że osoba zainteresowana założeniem działalności spełnia wymagania formalne: czy ma profesjonalne kwalifikacje oraz zdolności do kierowania nią.

Najprostszym sposobem na uzyskanie pozytywnej decyzji, jest ukończenie szkoły w Belgii bądź też kilkuletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na terenie tego kraju. Jeśli nie posiadasz odpowiednich dyplomów, ani kilku lat doświadczenia, opcją jest ukończenie właściwego kursu w Belgii. Informacje na ten temat otrzymasz w okienku przedsiębiorstw.

Procedura zakładania jednoosobowej działalności

Koszt samozatrudnienia w Belgii to 70 euro, czyli nie jest to kwota zaporowa. Procedura w kilku krokach:

• złożenie kompletu niezbędnych dokumentów w okienku przedsiębiorstw,
• około tygodnia trwa oczekiwanie na wydanie wypisu z rejestru handlowego z banku Przedsiębiorstw,
• numer rejestracyjny wydany przez okienko przedsiębiorstw, administracja fiskalna ds. VAT rejestruje również jako numer VAT,
• okienko przedsiębiorstw zgłasza przedsiębiorcę do ubezpieczeń społecznych,
• samodzielna rejestracja w kasie ubezpieczeń zdrowotnych,
• uzyskanie ewentualnych pozwoleń, niezbędnych do prowadzenia działalności,
• otwarcie rachunku firmowego.

Opodatkowanie, VAT

Jeśli chodzi o opodatkowanie, to samozatrudnienie wiąże się z takimi samymi zasadami, jakim podlegają osoby fizyczne. Niektóre profesje zwolnione są z podatku VAT, są to między innymi przedsiębiorcy związani z branżą artystyczną. Zwolniona może być też mała firma, która nie przekracza ustalonego progu.

Jak prowadzić księgowość?

Księgowość można prowadzić w tradycyjnej formie, księgi przychodów i rozchodów. Wersję papierową kupisz w papierniczych. Inną opcją jest skorzystanie z programu komputerowego. Osoby, które prowadziły działalność w Polsce, nie powinny mieć problemu z księgowością. Zawsze można udać się do okienka przedsiębiorstw, które rozwieje wątpliwości.

Początki prowadzenia działalności zawsze są trudne, a w obcym kraju dochodzi jeszcze nieznajomość przepisów. Natomiast wszystkiego można się nauczyć, ważne są chęci i dobry pomysł na biznes.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE