Jak zadbać o zagęszczenie włosów na głowie?

Jak zadbać o zagęszczenie włosów na głowie?

Każda osoba na świecie marzy o naturalnie gęstych włosach. Silne kosmyki, schludny wygląd, gęstość i blask zależą od kondycji włosa. Co można zrobić, aby zagęszczenie włosów na głowie poprawiło się, a one same zyskały na grubości i zdrowiu? Zapraszamy.

Od czego zależy gęstość włosów?

Zanim przejdziemy do sposobów, w jakie można zagęścić swoje włosy, najpierw musimy przyjrzeć się temu, od czego zależy gęstość włosów na głowie? Zagęszczenie włosów (https://estetico.pl/zageszczenie-wlosow) na głowie zależy od wielu czynników, chociażby takich jak:

• Geny – jeśli w rodzinie przeważają cienkie, mało gęste włosy, najprawdopodobniej spotka nas to samo;
• Płeć – gęstość włosów różni się zależnie od płci. Mężczyźni posiadają statystycznie gęstsze włosy niż kobiety;
• Zdrowie skóry głowy – im cieńsza i bardziej sucha skóra, tym mniej włosów z niej wyrasta;
• Stan zdrowotny – choroby powodują mniejsze zagęszczenie włosów na głowie, wraz z nieprawidłowym odżywianiem zły stan zdrowia powoduje przerzedzanie włosów i osłabienie ich wzrostu;
• Warunki środowiskowe – zanieczyszczona, pełna kamienia woda, złe powietrze i trujące składniki w środowisku prowadzą do gromadzenia się w organizmie toksycznych substancji, degradujących włosy na głowie.

Patrząc na powyższe czynniki, można dojść do wniosku, iż aktualnie zadbanie o gęstość swoich włosów to zadanie nie do wykonania. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, nie da się przeskoczyć ponad poprzeczkę wyznaczoną przez samą naturę. Jeśli jednak twoje włosy zaczęły się przerzedzać z powodu złego stanu środowiska, chorób, niskiej pielęgnacji czy złego odżywiania, można im pomóc w przywróceniu gęstego wyglądu, zarówno przy pomocy profesjonalnych procedur, jak i domowych sposobów.

Jakie produkty spożywcze pomagają w zagęszczeniu włosów?

Żywienie powinno być zbilansowane w taki sposób, aby organizm otrzymywał niezbędne składniki odżywcze, a w szczególności mowa tu o takich składnikach jak:

• Białko;
• Kwasy tłuszczowe;
• Witaminy (C, E, D, B6, B12);
• Minerały (wapń, selen, miedź, cynk, żelazo).

Mieszkańcy dużych miast często odczuwają niedobór witamin z powodu nadmiernego stresu psychicznego i fizycznego, a także złych warunków środowiskowych. Z tego względu zalecane jest regularne picie szejków i napoi witaminowych z dużą zawartością minerałów. W mieszku włosowym procesy metaboliczne przebiegają intensywniej niż w innych częściach ciała. Komórki włosa dzielą się szybciej od innych. Brak składników odżywczych i wody radykalnie zmniejsza tempo powstawania keratyny oraz redukuje jej jakość. W skrócie utworzy się więcej przerzedzonych włosów, a fryzura straci na gęstości.

Zagęszczenie włosów domowymi sposobami

Jak zwiększyć grubość i gęstość włosów na głowie stosując pielęgnację domową? Najczęściej polecanymi metodami są różnorodne maseczki i oleje. Nic dziwnego, jak się okazuje, te sposoby są jednymi z najbardziej efektywnych, przynosząc przy regularnym stosowaniu i odpowiednim doborze widoczne rezultaty już po kilku tygodniach stosowania.

Maski na zagęszczenie włosów

Maseczki do włosów mogą zagęścić nawet mocno przerzedzone włosy, nie obciążając ich i pomagając im w wykorzystaniu ich naturalnego potencjału. Osoby lubiące tworzyć własne środki do pielęgnacji będą zadowolone. Maseczki można wykonywać z żółtka, miodu, kefiru, fusów po kawie czy olejów roślinnych.

Jeśli jednak pragniemy zastosować profesjonalne produkty dostępne w drogeriach, warto poszukiwać środków, które zagęszczają włosy od samej cebulki, jednocześnie chroniąc włosy od zewnątrz. Są to m.in. takie składniki jak:

• Hydrolizowana keratyna;
• Białko;
• Kolagen;
• Jedwab;
• Elastyna;
• Naturalne oleje;
• Kompleksy witaminowe.

Składniki domowych i profesjonalnych maseczek wnikają w strukturę włosa, wypełniając puste przestrzenie, podczas gdy inne pokrywają włosy ochronną powłoką. Rezultat stosowania maseczek jest długotrwały i kumulatywny. Jeśli co tydzień będziemy dbać o włosy specjalnymi preparatami, to po miesiącu zauważymy pozytywne zmiany, włosy będą stawać się coraz gęstszymi i zdrowszymi.

Należy jednak uważać na produkty zawierające alkohol lub inne składniki uszkadzające włosy. Mogą one wysuszyć skórę właściwą i pozbawić włosy ochronnej warstwy lipidowej.

Oleje na zagęszczenie włosów

Jak stosowanie olejów wpływa na jakość włosów? Same oleje nie zagęszczają włosów. Tworzą jednak na ich powierzchni warstwę lipidową, która zatrzymuje wilgoć w strukturze i zapobiega zapadaniu się naskórka.

Tłuszcze zawarte we włosach mają sposobność do częstego wypłukiwania. Przez to stają się one słabsze, matowe i cienkie. Oleje eliminują ten problem, co więcej dodatkowo wzbogacają włosy w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E itp.). Najczęściej stosowanymi olejami w pielęgnacji włosów są m.in.:

• Oliwa z oliwek;
• Olej kokosowy;
• Olej łopianowy;
• Olej rokitnikowy.

Oleje można nakładać na włosy w czystej postaci w celu głębokiego natłuszczenia i odbudowy. Mogą być także nakładane po kilka kropel, rozprowadzając je na całej długości włosów aż do końcówki w celu codziennej ochrony. Zabiegi olejowania należy wykonywać od 1 do 2 razy w tygodniu, aby uzyskać wyraźną poprawę gęstości, elastyczności i nawilżenia włosów.

Zagęszczenie włosów – inne sposoby zagęszczające fryzurę

Oprócz masek, olejów i różnorodnych ziół, z których wykonuje się płukanki, istnieją także inne sposoby na poprawę gęstości włosów. Mowa tutaj o różnorodnych szamponach, odżywkach, emulsjach i sprayach.

Produkty tego typu rozluźniają naskórek – np. szampony wypłukują lipidy spod keratynowych łusek, a odżywki zwiększające objętość utrwalają łuski włosa w puszystej formie. Emulsje, czy spraye z kolei dodają kilka milimetrów objętości, jednakże efekty takich działań nie są długotrwałe. Co więcej, nadużywanie kosmetyków w zły sposób, wyraźnie wpływa na kondycję pasm.

Szybko działające produkty powinny być rzadko stosowane, jednakże kuracja odpowiednimi szamponami i odżywkami z naturalnych składników, dostosowanych do konkretnego typu włosa może pomóc w poprawie zagęszczenia włosów na głowie.

Metody nieinwazyjne na zagęszczenie włosów

Wyżej wymienione metody nie są jedynymi, które pomagają w zwiększeniu gęstości włosów. Zabiegi takie jak elektroforeza, fonoforeza czy zabiegi laserowe oddziałujące na komórki skóry i mieszki włosowe są w stanie przyśpieszyć porost włosów na skórze głowy.

Zabiegi tego typu aktywują ukrwienie skóry głowy na poziomie najmniejszych, mikroskopijnych naczynek i intensywnie odżywiają mieszki włosowe. Komórki cebulek otrzymują wszystkie niezbędne substancje w celu wytworzenia keratyny. Dzięki temu produkowane są mocne włosy o zdrowej, lśniącej gęstości. Wykonując regularne masaże skóry głowy palcami lub specjalnymi masażerami już po miesiącu problem cienkich włosów powinien przejść w niebyt.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE