Jak zacząć streamować?

Jak zacząć streamować?

Streamowanie nie musi być czynnością tylko dla wybranych. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i ciekawym pomysłom live streaming może prowadzić niemal każdy użytkownik Internetu, który chce tworzyć treści w sieci. Zobaczmy, jak się za to zabrać.

Live streaming - co się streamuje?

Live streaming, czyli transmitowanie treści wideo online w Internecie z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności. Początkowo na swoich kanałach ludzie streamowali głównie jak grają w gry, jednak obecnie streamować można dużo więcej treści, np. muzykę, wydarzenia e-sportowe, podcasty czy nawet cyfrowe rysowanie. Mimo tak dużej różnorodności gry pozostały najbardziej popularnym rodzajem live streaming.

Transmisje te polegają na udostępnianiu przez gracza swojego ekranu widzom, dzięki czemu mogą oni obserwować, jak pokonuje on kolejne poziomy i zadania w danej grze. Oprócz tego, streamerzy, bo tak nazywani są udostępniający swoje treści osoby, często korzystają z kamer i mikrofonów.

Dzięki temu mogą oni na bieżąco komentować przebieg gry, a widzowie mają możliwość śledzenia reakcji np. mimiki streamera na konkretne sytuacje. Niektóre live streaming posiadają również dodatkowe opcje np. czaty dla widzów, gdzie mogą oni wyrazić swoją opinie o danej rozgrywce.

Live streaming - po co?

Wiele osób zastanawia się po co w ogóle ktoś pokazuje w Internecie jak gra. Najczęściej pytania tego typu zadają osoby, które z grami mają niewiele wspólnego. Tymczasem, twórcy streamów transmitują swoje rozgrywki w sieci z wielu powodów, ale jednym z największych z nich jest chęć podzielenia się z innymi użytkownikami o tych samych zainteresowaniach swoją pasja i emocjami towarzyszącymi podczas gry. Innym powodem są pieniądze.

O ile mało znany, początkujący streamer nie czerpie żadnych zysków ze swoich transmisji o tyle najpopularniejsi twórcy zarabiają na swojej działalności ogromne pieniądze. Pochodzą one nie tylko z tzw. donejtów, które widzowie mogą przekazać streamerowi podczas transmisji, ale również z reklam oraz współprac i kontraktów reklamowych z rożnymi firmami

Poza tym, nikt nie robiłby streamów, gdy ktoś innych nie chciał ich oglądać. Ludzie chętnie oglądają streamy, ponieważ mogą na nich podpatrzeć jak grać w dane gry, jak obejść jakiś problem w czasie rozgrywki czy po prostu zobaczyć jak prezentuje się dana gra i zdecydować czy chcą ją kupić czy nie.

Live streaming - jak zacząć?

Wbrew pozorom, aby zacząć transmitować swoje poczynania w grach nie trzeba posiadać bardzo drogiego i specjalistycznego sprzętu. Najważniejszym czynnikiem w jakości streamingu jest prędkość Internetu – musi być ona wystarczająco duża, aby live streaming był płynny i nie zacinał się.

Warto mieć na uwadze, że poszczególne wymagania dotyczące prędkości łącza zależą również od rodzaju platformy na której zamierza się streamować. Inne wymagania ma Twitch, a inne Facebook Gaming. Jeśli chodzi o urządzenie, na którym chcemy prowadzić live streaming to nie musi mieć wyjątkowo wyszukanych parametrów.

Do sprawnego streamingu wystarczy już 16 GB pamięci RAM, a w przypadku niektórych gier – nawet tylko 8 GB. Mówiąc o sprzęcie nie wolno zapominać o mikrofonie i kamerze. Jeśli chcemy ich używać podczas live streamingu to również trzeba zadbać o ich jakość, aby dźwięk był dobrze słyszalny, a obraz wyraźny.

Jeżeli mamy już gotowy sprzęt to należy wybrać odpowiednią dla siebie platformę do streamowania. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tego typu portali, a w sieci można znaleźć ich dokładne porównania.
To, co przyciąga widzów do danego twórcy to ciekawe treści.

Oczywiście każdy ma wybór co do tego jaką grę chce streamować, jednak należy mieć na uwadze to, że w przypadku popularnych pozycji, np. Minecraft czy Fortnite konkurencja jest ogromna, dlatego nie będzie łatwo się wybić i zyskać obserwujących.

Z tego względu warto znaleźć swoją niszę, coś co sprawi, że nasze live streaming będą oryginalne, ciekawe i zachęcające do oglądania. Trzeba również pamiętać, że gdy zdobędziemy już pierwszych fanów to należy o nich dbać, np. wchodząc w interakcje z nimi.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE