Jak wygląda pielęgnacja skóry w zgodzie z Ajurwedą?

Jak wygląda pielęgnacja skóry w zgodzie z Ajurwedą?

Ajurweda to jeden z najstarszych systemów medycznych świata. Opiera się ona o starożytne pisma przedstawiające naturalne, holistyczne podejście do zdrowia psychicznego oraz fizycznego. W medycynie ajurwedyjskiej narządy zmysłów postrzegane są jako bramy ludzkiego ciała, jeżeli chodzi o doświadczanie świata zewnętrznego. Jednym z najważniejszych jest nasza skóra. To właśnie jej stan odzwierciedla nasze zdrowie i samopoczucie. Oznacza to, że jeżeli ludzki organizm funkcjonuje prawidłowo, kondycja skóry doskonale to pokaże – właśnie dlatego wymaga ono troski i uwagi, co pozostałe narządy. Starożytne teksty Ajurwedy opisują jasną i promienną skórę jako znak rozpoznawczy doskonałego zdrowia. Takie stwierdzenie dodaje o wiele większej wartości wysiłkom, które są podejmowane w celu osiągnięcia oraz utrzymania zdrowej oraz błyszczącej skóry. Ajurweda oparta jest o koncepcję trzech dosz: Vata, Pitta oraz Kapha. W przypadku gdy pozostają one w równowadze, człowiek może cieszyć się doskonałym zdrowiem. Za co odpowiadają konkretne dosze i w jaki sposób wpływają one na skórę? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się w tym temacie.

Ajurweda a skóra – co musisz o niej wiedzieć?

Proces metaboliczny organizmu zależny jest od ognia trawiennego Agni. W momencie gdy Agni jest silne, trawienie przebiega bezproblemowo i nie powstają odpady metaboliczne, określane w Ajurwedzie mianem Ama. Ama stanowi toksyczną substancję zdolną do przenikania prosto w tkanki ciała, co powoduje szereg problemów zdrowotnych. W momencie gdy Ama wpływa na skórę, pokrywa się ona przebarwieniami oraz staje się wysoce problematyczna. Konkretny rodzaj problemu skórnego daje nam wskazówki na temat doszy, jaka jest zaangażowana jest w ten proces.

  • Vata sucha i przewiewna dosza powoduje problemu skórne, które objawiają się bólem oraz kłuciem, jakiemu towarzyszy także suchość skóry. Osoby z cerą Vata mają nieco bardziej suchą oraz szorstką skórę, która wymaga regularnego nawilżania. W przypadku tego rodzaju skóry stosuje się kremy intensywne oraz nawilżające.
  • Pitta gorąca i ognista dosza powodująca problemy skórne mające czerwony kolor, któremu może towarzyszyć stan zapalny oraz sączenie. Skóra u osób z cerą Pitta jest tłusta i znacznie bardziej podatna na różnego rodzaju alergie oraz choroby skóry. W pielęgnacji warto stosować chłodzący aloes, działający kojąco na zaognioną skórę.
  • Kapha opisywana jako zimna, oślizgła i ciężka. Spowodowane jest to zbyt dużym przetłuszczaniem oraz swędzeniem. Tego typu skóra jest wysoce podatna na zmiany trądzikowe.

Ajurwedyjskie porady dotyczące zdrowej skóry

Medycyna ajurwedyjska zaleca korzystanie z możliwości darów natury – warto wyrobić sobie nawyk picia herbaty ziołowej z rumianku, imbiru oraz cytryny. Pomocne mogą okazać się produkty takie jak peeling orzechowy, który działa jako znakomity środek złuszczający, odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry. Również aloesowo-miętowy żel do mycia twarzy doskonale działa na wszelkiego rodzaju infekcje, takie jak trądzik, zaskórniki, stany zapalne czy nadmierną potliwość. Tego rodzaju produkty oferuje między innymi DEVA Harmony – firma reprezentowana przez doświadczonych miłośników Ajurwedy. Dystrybutor dysponuje szeregiem produktów, które pozytywnie oddziałują na cerę, a także organizm człowieka, mając na celu przywrócenie utraconej równowagi w jego organizmie. Medycyna ajurwedyjska znana jest od tysiącleci. Naturalne metody leczenia są fascynujące, jednak należy pamiętać o uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE