Jak wygląda opieka nad osobą chorą na Alzheimera?

Jak wygląda opieka nad osobą chorą na Alzheimera?

Choroba Alzheimera powoduje nieprawidłowe zmiany w mózgu. Wpływa przede wszystkim na pamięć i inne zdolności umysłowe. Warto pamiętać, że jest to choroba, a nie normalna część procesu starzenia. Utrata pamięci jest zwykle pierwszym objawem. Z biegiem czasu może prowadzić do utraty zdolności rozumienia, języka, zdolności decyzyjnych, osądu i innych, niezbędnych do życia, umiejętności. Dlatego pomoc członka rodziny, przyjaciela lub zawodowego opiekuna staje się niezbędna. Czasami, ale nie zawsze, występują również zmiany osobowości i zachowania.

Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera?

Choroba Alzheimera stwarza realne wyzwania dla opiekuna. Nie oznacza to jednak, że nie będzie już chwil radości, wspólnego śmiechu i towarzystwa. Choroba rozwija się stopniowo. Dlatego można stopniowo przygotować się do diagnozy, planować z wyprzedzeniem i wspólnie spędzać czas.

Terminy "choroba Alzheimera" i "demencja" są używane zamiennie, ale nie oznaczają tego samego. Demencją można określić stan, w którym dana osoba nie jest już w stanie samodzielnie funkcjonować z powodu trwałego upośledzenia wielu zdolności umysłowych wpływających na pamięć, uwagę i rozumowanie. Otępienie może wynikać z wielu różnych schorzeń, takich jak ciężkie uszkodzenie głowy lub poważny udar mózgu. Choroba Alzheimera jest najbardziej rozpowszechnioną formą demencji u osób starszych.

Może pojawić się u pacjentów w wieku 30 lat, ale zwykle diagnozuje się ją po 60 roku życia. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. W grupie osób w wieku 90 lat może dotyczyć nawet 40% z nich. Choroba dzieli się zasadniczo na trzy etapy: wczesny, średni i późny. Jednak rozwój objawów uzależniony jest od danego pacjenta.

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera

Choroba Alzheimera czasami nazywana jest też chorobą rodzinną. Przewlekły stres związany z obserwowaniem, jak ukochana osoba staje się coraz bardziej nieporadna, dotyczy wszystkich. Dlatego profesjonalna opieka jest niezwykle ważna.

Skuteczna pomoc lekarska i psychologiczna może pomóc wszystkim członkom rodziny.

Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą, która z czasem niszczy funkcje poznawcze. Osoby cierpiące na tę chorobę, potrzebują opieki i pomocy w codziennym życiu. Opieka nad pacjentem z demencją i wykonywane czynności opiekuńczych powinny być dopasowane do stanu seniora i etapu rozwoju choroby. Senior w zaawansowanym stadium choroby będzie potrzebował pomocy nawet w prostych czynnościach pielęgnacyjnych i higienicznych, a podopieczny, który dopiero usłyszał diagnozę początkowej fazy choroby, będzie w stanie sam wykonywać proste codzienne aktywności. Opiekun powinien dopasować plan codziennej opieki do stanu seniora i ustalić priorytety. Należy też zwrócić uwagę na takie czynniki, jak warunki życia osoby starszej, relacje rodzinne i dobrobyt finansowy.

Podstawowe obowiązki opiekuna

U podstaw opieki nad pacjentem z chorobą Alzheimera leży wsparcie i pomoc w codziennych czynnościach. W zależności od osoby i stopnia zaawansowania choroby wskazana może być pomoc w kąpieli, pielęgnacji, ubieraniu się i jedzeniu. Opiekunowie często organizują choremu transport i pomagają w chodzeniu. Zwracają uwagę też na bezpieczeństwo fizyczne podopiecznego. Należy pamiętać, że ta choroba może powodować nieprawidłowe zachowanie, skłonności do błąkania się. Często upośledza zdolności motoryczne oraz koordynację. Dlatego tak ważne jest pomoc opiekuna w czynnościach dnia codziennego i asekuracja. Wsparcie i dotrzymywanie seniorowi towarzystwa z pewnością sprawi, że codzienność seniora, mimo choroby, będzie łatwiejsza.

W przygotowaniu artykułu wziął udział portal Opiekunki24.pl – portal agregujący oferty pracy w opiece w Niemczech.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE