Jak wybrać fotografa ślubnego

Jak wybrać fotografa ślubnego

Wybór najlepszego fotografa ślubnego jest jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia w trakcie przygotowań do ślubu. Zdjęcia ślubne są największą pamiątką z dnia ślubu. Warto więc poświęcić czas, aby spośród tysięcy fotografów ślubnych wybrać tego, którego styl i jakość najbardziej Wam odpowiadają. Oto 7 wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego fotografa ślubnego.

Jaki styl zdjęć najbardziej Wam odpowiada

Zdecydujcie, jaki styl fotografii najbardziej Wam odpowiada. Czy mają to być zdjęcia reporterskie, autentyczne, pełne emocji, bez pozowania? Czy może preferujecie bardziej wystudiowaną fotografię, pełną pozowanych zdjęć gości i Waszych. Co fotograf, to inna obróbka. Jasne a może ciemne zdjęcia? Ciepłe czy zimne fotografie? Z dużym kontrastem czy nieco bardziej stonowane. Każdy fotograf ślubny ma własny niepowtarzalny styl.

Doświadczenie fotografa ślubnego

Gorąco zachęcam, abyście wybrali fotografa, który specjalizuje się w fotografii ślubnej. Doświadczenie zdobyte podczas wielu sfotografowanych ślubów jest bardzo cenne. Profesjonalny fotograf ślubny zna przebieg dnia i wie, gdzie być w odpowiednim czasie, aby uzyskać wspaniałe ujęcia. Początkujący fotograf ślubny bądź fotograf, który specjalizuje się w nieco innych zdjęciach, nie jest w stanie uzyskać tak dobrego materiału zdjęciowego, jak doświadczony artysta.

Sprawdźcie referencje

W internecie z pewnością znajdziecie miejsca, w których pary młode mają możliwość oceny fotografa ślubnego np.: Facebook i Google. Czytając referencje możecie bardzo dużo dowiedzieć się, jak układała się współpraca między parą młodą a fotografem. Warto porozmawiać z parą, której ślub uwiecznił Twój potencjalny fotograf ślubny. Nie będzie z tym problemu, jeśli kontakt dostaliście od kogoś znajomego.

Reportaże ślubne kluczem do oceny fotografa ślubnego

Bardzo ważnym krokiem jest dokładne przejrzenie portfolio fotografa zwłaszcza reportaży ślubnych czy galerii zdjęć z całego ślubu. Pojedyncze fotografie nie oddają stylu fotografii, jak i przede wszystkim nie pokazują, jak wygląda ukończone dzieło. W fotografii ślubnej nie chodzi tylko o kilka wspaniałych zdjęć, ale o piękną historię, którą będziecie podziwiać przez całe życie.

Wszystkie fotografie ślubne, które przekazuje fotograf powinny być dobre. Mowa o setkach zdjęć a nie kilku pojedynczych ujęciach. Jeśli dostrzeżecie, że w pełnej galerii ze ślubu sporo jest zapchajdziur lub kiepskich fotografii, szukajcie dalej. To na pewno nie będzie Wasz fotograf. Zdjęcia fotografa na jego stronie internetowej powinny Was totalnie zauroczyć.

Lokalny fotograf

Warto skorzystać z usług fotografa, który mieszka w okolicy miejsca, gdzie bierzecie ślub. Nie jest to wymóg konieczny, ale dodatkowa zaleta. Jeśli fotograf ma daleki dojazd, zwiększy to koszty reportażu ślubnego a także zwiększy ryzyko, że fotograf nie dojedzie na Wasz ślub. Samochód może przecież się popsuć, a samolot nie wystartować o czasie.

Dodatkową zaletą wybrania miejscowego fotografa jest możliwość umówienia się na sesję zdjęciową w innym dniu niż ślub. Fotograf zna okolice i z pewnością będzie mógł zaproponować fajne miejscówki na zdjęcia.

Podpytajcie o plan awaryjny

Warto się dowiedzieć o plan awaryjny na wypadek choroby bądź innej niedyspozycyjności fotografa. Co wtedy? Koniecznie zadajcie to pytanie. Fotograf powinien mieć sieć zaufanych kontaktów, które mogą go zastąpić. Upewnij się, że fotograf ma plan B, tak na wszelki wypadek.

Osobowość fotografa ślubnego

Spotkajcie się z fotografem w kawiarni bądź, jeśli nie jest to możliwe, nalegajcie na spotkanie online. Czy podczas rozmowy czujecie się swobodnie przy fotografie? Czy odpowiada na wszystkie Wasze pytania z przekonaniem? Dobra chemia między parą młodą a fotografem ślubnym jest niezwykle ważna. Fotograf ślubny powinien być Waszym przyjacielem, któremu możecie zaufać.

Artykuł powstał przy współpracy z Vasco Images – fotograf ślubny Łódź
 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE