Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem?

Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem?

Uporczywy kamień, ślady po mydle i zacieki po wodzie. Utrzymanie łazienki w czystości to zdecydowanie jedno z trudniejszych zadań w każdym domu. Zwłaszcza osadzający się w kabinie prysznicowej osad z kamienia okazuje się trudny do usunięcia. Czy istnieją skuteczne sposoby na czyszczenie łazienki z jego warstw? Czy można uniknąć jego osadzania? Poznajcie sprawdzone sposoby na walkę z kamieniem!

Kamień w kabinie prysznicowej – walka z uporczywym osadem

W zależności od regionu woda płynąca w rurociągach jest mniej lub bardziej twarda. W większości jednak charakteryzuje się dużą zawartością magnezu i wapnia, które osadzają się w postaci kamienia brudząc płytki ceramiczne oraz prysznicową armaturę. Powstały w ten sposób osad nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również wpływa na trwałość kafelek oraz ograniczony przepływ wody w słuchawce prysznicowej spowodowany zatkanymi otworami. Czy istnieją skuteczne sposoby na walkę z uporczywym osadem?

Poznaj skuteczne sposoby na kamień w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem niezwykle trudnym w utrzymaniu czystości. Korzystamy z niej na co dzień zdecydowanie częściej niż raz, dlatego kluczem do sukcesu w walce z kamieniem okazuje się regularne czyszczenie newralgicznych fragmentów, narażonych na nieustanny kontakt z twardą wodą, takich jak np. kabina prysznicowa, strefa umywalkowa czy okolice wanny. Mycia wymagają nie tylko płytki łazienkowe, ale również kabina i armatura. Nawarstwiający się przez długi czas kamień wnika w powierzchnię płytek, sprawiając, że zabrudzenia okazują się po czasie niemożliwe do usunięcia. Rutynowe przecieranie wybranymi środkami ułatwi nam codzienną walkę z warstwą kamienia.

Poznaj sposoby pomocne w walce z kamieniem w łazience

Najprostszym sposobem i przynoszącym zdecydowanie najlepsze rezultaty jest wycieranie całej powierzchni mającej kontakt z wodą do sucha po każdej kąpiel. Dzięki temu nie będzie konieczności stosowania agresywnych detergentów dedykowanych takich zabrudzeniom, a których stosowanie może mieć niekorzystny wpływ na delikatną powłokę płytek pod prysznicem. Środki do walki z kamieniem posiadają w swym składzie delikatne drobinki, które pomagają zetrzeć kamień, jednocześnie powodując mikroskopijne zarysowania oraz odbarwienia na powierzchni glazury. Dlatego w pierwszej kolejności do czyszczenia łazienki używajmy, delikatnych, naturalnych środków czystości, które są równie skuteczne co silnie działające preparaty. Najskuteczniejsze okazuje się użycie środków spożywczych dostępnych w każdej kuchni takich jak ocet oraz soda. Na początek warto przygotować domowy środek, którego bazą jest ocet spirytusowy połączony z wodą w proporcjach 1:1. Na 5 łyżek ciepłej wody przypada 5 łyżek octu. Powstałą mieszaniną nasączamy delikatną bawełnianą ściereczkę lub gąbkę i przecieramy kabinę prysznicową po czym wycieramy do sucha. Równie dobrze sprawdzi się naturalna pasta bazująca na sodzie oczyszczonej. Gęsty preparat zrobiony z 3 łyżek sody wymieszanych z łyżką wody nakładamy na zabrudzenia na płytkach. Po upływie 2-3 godzin spłukujemy dokładnie i wycieramy suchą szmatką.

Jeśli domowe sposoby nie są dla nas wystarczająco dobrą opcją możemy sięgnąć po ekologiczne, łagodne środki czystości dostępne w sklepach lub pokusić się o zakup myjki parowej, której działanie zachwyci efektem. Parownica dokładnie usunie osad z kamienia nie tylko z powierzchni płytek, ale również fug i wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE