Jak prawidłowo zapakować paczki dla kuriera?

Jak prawidłowo zapakować paczki dla kuriera?

Rynek e-commerce stale się rozwija, pakowanie i wysyłka paczek w dużych ilościach to dzisiaj norma. Dla firm internetowych stanowi to wyzwanie, ponieważ to nadawca odpowiada za odpowiednie i bezpieczne zapakowanie paczki. Jak zapakować paczkę, żeby nie tylko dobrze wyglądała, ale także zapewniła odpowiednie bezpieczeństwo zawartości?

Kroki, które musimy podjąć przy pakowaniu paczki

1. Opakowanie

Odpowiedni karton jest najważniejszym aspektem estetycznej i dobrze chronionej paczki. Z pomocą przychodzi hurtownia pudełek kartonowych Madras.pl, w której dobierzemy karton tak, żeby zawierał, jak najmniej pustego miejsca wewnątrz paczki. Pozwoli to na zminimalizowanie obijania się zawartości o ścianki i zmniejszy ryzyko uszkodzeń. Jeśli wysyłane produkty wrażliwe są na wilgoć, musimy zadbać o dodatkowe użycie folii lub zastosowanie już wcześniej podfoliowanych opakowań. Ciężar całego pakunku również nie pozostaje bez znaczenia, w przypadku transportu rzeczy o dużej masie, musimy dobrać odpowiednio mocny i gruby karton. Do wyboru mamy klasyczne kartony klapkowe, owijaki kartonowe, które służą do wysyłki np. książek. Koperty, idealne do wysyłki drobnych i lekkich przedmiotów. Jeśli zależy nam na dodatkowo chroniącej zawartość kopercie, to musimy zwrócić uwagę na koperty bąbelkowe lub piankowe.

2. Zabezpieczenie

Jeśli dobraliśmy już odpowiednie opakowanie, to musimy jeszcze zadbać o nieprzemieszczanie się zawartości wewnątrz opakowania. Do tego celu mogą posłużyć wszelkiego rodzaju pianki, folie bąbelkowe, papier, poduszki powietrzne, a nawet zwykłe gazety. Upewnij się, że papier lub inne materiały ochronne zostały odpowiednio uformowane. Jeśli twoje przedmioty są bardzo delikatne lub zależy ci na niezniszczeniu oryginalnego kartonu to możesz rozważyć użycie tzw, Doubleboxa. Jest to technika pakowania kartonu w jeszcze jeden karton, tak aby zachować jeszcze większe bezpieczeństwo. Pamiętaj także o tym, żeby zaznaczyć kruchość/delikatność zawartości paczki, w tym celu użyjmy etykiety z napisem (uwaga szkło) lub (fragile). 

3. Zamykanie paczki

Zamykanie paczki jest już ostatnim etapem całego procesu pakowania. Poprawnie i mocno zaklejona paczka daje gwarancje, że wszystko, co miało pozostać w środku będzie tam także przy doręczeniu. Niektóre opakowania np. koperty bąbelkowe posiadają taśmy samoprzylepne naklejone fabrycznie, jednak jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić tego typu zamknięcie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby owinąć je raz lub dwa taśmą do pakowania. Przy zamykaniu kartonów pamiętajmy o użyciu odpowiedniej taśmy. Wykorzystaj do tego celu dobrej jakości szeroką taśmę pakową i owiń nią wszystkie łączenia w paczce nie pozostawiając dziur. Warto zwrócić także uwagę na to, czy nasza paczka nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia rogów, jeśli zauważymy taką potrzebę to także musimy o to zadbać. Unikaj owijania paczki streczem lub obwiązywania jej sznurkiem. Taka paczka musi zostać posortowana ręcznie. Zwiększa to szanse na zaginięcie, uszkodzenie i możliwe nałożenie dodatkowych opłat lub powrót do nadawcy. 

4. Odpowiednie formalności, naklejanie etykiet

Odpowiednie zaadresowanie naszej paczki jest kluczowe do pomyślnego i szybkiego dotarcia przesyłki do celu. Bardzo ważne jest przyklejenie etykiety wysyłkowej na zewnątrz paczki i zabezpieczenie jej przeźroczystą szeroką taśmą w celu ochrony przed wodą, która mogłaby rozmyć dane odbiorcy i kod kreskowy do skanowania. Trzeba zrobić to na tyle umiejętnie, żeby nie zgiąć taśmy na kodzie kreskowym, co uniemożliwi zeskanowanie paczki skanerem w sortowni lub przez kuriera. Jeśli adresujemy paczkę klasycznie, bez użycia etykiety to musimy pamiętać o wypełnieniu druku, poprawnym rozmieszczeniu danych i odpowiednim podpisaniu. Dane nadawcy powinny się znaleźć w lewym górnym rogu, a dane odbiorcy w prawym dolnym rogu. W danych muszą się znajdować: 

- Imię i nazwisko/nazwa firmy.
- Nazwę ulicy/osiedla/miejscowości i numer domu/mieszkania.
- Kod pocztowy i nazwę miasta/miejscowości.
- Numer telefonu (w przypadku odbiorcy).
- Nazwa kraju, do którego paczka ma zostać wysłana.

Pamiętajmy także o zachowaniu potwierdzenia nadania przesyłki, jest ono podstawą do późniejszych ewentualnych roszczeń.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE