Jak powinna wyglądać rewitalizacja ul. Żeromskiego? Jest petycja do prezydenta

Jak powinna wyglądać rewitalizacja ul. Żeromskiego? Jest petycja do prezydenta Fot. wizualizacja - Urząd Miasta w Radomsku

Na początku stycznia Urząd Miasta opublikował w sieci grafiki przedstawiające ul. Żeromskiego i ul. Reymonta po planowanej rewitalizacji. Hubert Antoński, uczeń I LO w Radomsku, zarzuca magistratowi, że proponowane zmiany nie pasują do najstarszej, historycznej części miasta. Dlatego napisał do włodarzy miasta petycję, pod którą zamierza zebrać podpisy mieszkańców.

- Wszystko wygląda super, ale po pierwsze, żeby to wyglądało tak jak jest przedstawione. Po drugie te lampy wraz z słupkami w starej części miasta absolutnie nie pasują ... Tu powinny być lampy jak koło dworca. Takie jest moje zdanie – komentarz o takiej treści pozostawił pod naszym newsem o rewitalizacji ul. Żeromskiego Hubert Antoński.

Dziś do naszej redakcji wpłynęła treść petycji, którą Antoński zamierza złożyć u prezydenta i miejskich radnych. Dowiadujemy się z niej, że chodzi przede wszystkim o wygląd lamp ulicznych, utrzymanych w niezwykle surowym i modernistycznym stylu. Zdaniem Antońskiego nie pasuje to do wizerunku ul. Żeromskiego, położonej w historycznym centrum miasta.

Zobacz także: Tak po rewitalizacji będzie wyglądać ul. Żeromskiego w Radomsku

- Zdecydowanie lepszym typem oświetlenia byłyby, chociażby lampy znajdujące się w pobliżu Dworca PKP przy ulicy Reymonta – napisał.

W petycji pada również propozycja utworzenia rabat ogrodowych wzdłuż rewitalizowanych chodników, tak jak przy Miejskim Domu Kultury. Hubert Antoński zwraca się również do władz miasta z prośbą o zachowanie drzew rosnących przy ul. Żeromskiego oraz o podłączenie jej mieszkańców do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Uczeń I LO w Radomsku zapowiada, że zanim złoży petycję w biurze podawczym, planuje zebrać pod nią podpisy mieszkańców Radomska. Żeby pokazać, że nie jest w swoich pomysłach osamotniony i że podobnie jak on myśli wielu radomszczan. Podpisy będą zbierane w punkcie FotoMargot przy ul. Żeromskiego od poniedziałku.

TREŚĆ PETYCJI

Szanowni Państwo,
działając w interesie publicznym – mieszkańców Miasta Radomska – wnoszę o zmianę w projekcie dotyczącym kolejnego etapu rewitalizacji miasta Radomska przy ulicy Żeromskiego i Reymonta.

Zmiana miałaby polegać na utworzeniu wzdłuż chodników przy rewitalizowanych ulicach rabatów ogrodowych. Zwracam się tutaj, aby roślinność była wykonana w podobny sposób, jak przy ulicy Piłsudskiego, w pobliżu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku – utworzenie nasadzeń w ziemi z różną roślinnością.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zmianę w projekcie typu oświetlenia nowoczesnego oświetlenia ulicznego i słupków przydrożnych na bardziej pasujące do historycznej części miasta, jakim są również ulica Żeromskiego oraz ulica Reymonta. Zdecydowanie lepszym typem oświetlenia byłyby, chociażby lampy znajdujące się w pobliżu Dworca PKP przy ulicy Reymonta.

Tego typu oświetlenie w połączeniu z pomysłem utworzenia rabatów ogrodowych byłoby bardzo korzystne dla mieszkańców miasta Radomska. Zamontowanie lamp ulicznych podobnych jak obok dworca dawałoby znacznie lepszy odbiór mieszkańców.

Zwracam się również w imieniu społeczności miasta Radomska, aby wszystkie przydrożne drzewa przy ulicy Żeromskiego zostały zachowane. Przykładem na pozytywne wykonanie prac budowlanych bez konieczności wycinki drzew jest, choćby rynek miasta Włoszczowa, znajdujący się niedaleko Radomska. Proszę o rozpatrzenie tej inicjatywy, która przyniesie pozytywne skutki dla zdrowia mieszkańców Radomska. Drzewa przy ulicy Żeromskiego mogą zostać zostawione i pod nimi ustawione elementy małej architektury – ławki. Dodatkowo do istniejących już drzew można wykonać nasadzenia.

Z uprzejmością zwracam również uwagę na jeden z najważniejszych postulatów mieszkańców Radomska, a konkretnie ulicy Żeromskiego, którzy proszą o możliwość podłączenia budynków znajdujących się przy wspomnianej ulicy do miejskiego ciepłociągu.

Zwracam uwagę na korzyść tej inicjatywy, jaką jest mniejsza emisja szkodliwych gazów cieplarnianych. Jest to szczególnie istotne dla zdrowia mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza że Radomsko jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski pod względem zanieczyszczenia pyłami PM 2,5 oraz PM 10.

Za pozwoleniem, zwracam się również z uprzejmą prośbą o możliwość wyznaczenia miejsc postojowych przy ulicy Żeromskiego. Byłoby to korzystne przede wszystkim dla klientów korzystających z usług sklepów znajdujących się przy wspomnianej przeze mnie ulicy.

Proszę o rozpatrzenie powyższych inicjatyw. Jako przedstawiciel mieszkańców naszego miasta, zauważam, że władze lokalne mają prawny obowiązek dbania o zdrowie i poprawę jakości życia mieszkańców danego regionu.

Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący bardzo proszę o przeanalizowanie powyżej opisanej przez moją osobę sytuacji, która jest niezbędna dla mieszkańców Radomska, ale również dla mieszkańców okolic naszego miasta. Proszę o przeanalizowanie pomysłu zmiany oświetlenia ulicznego i utworzenia rabatów. Zwracam tutaj uwagę, że Radomsko jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W naszym powiecie miasto Przedbórz, które jest zdecydowanie mniejsze od Radomska, ma zdecydowanie bardziej dostosowane lampy oświetleniowe na starym rynku oraz w jego pobliżu, m.in. zrewitalizowany fragment parku przy Pilicy. Proszę zatem o działania rewitalizacji mających na celu przypomnienie historycznego centrum miasta.

Więcej o:
ulica żeromskiego ulica reymonta rewitalizacja radomsko petycja inwestycja mieszkańcy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE