Jak postępują prace przy tworzeniu przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej „Glinianki”?

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Na jesień 2023 roku planowane jest zakończenie prac związanych z przebudową terenu tzw. „Glinianek” w Radomsku. Naczelnik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Marzanna Proszowska opowiada nam o postępie prac.

W tej chwili na ukończeniu są prace związane z niwelacją terenu i z budową stawu. Niedługo będzie ogłoszony przetarg dotyczący wybudowania części „Glinianek” zachodnich, czyli miejsca gdzie będą boiska wielofunkcyjne i strefy wypoczynku. Nadal trwają prace projektowe na tzw. dolną część obiektu.

- Na chwilę obecną wszystko drożeje , jakie będą ceny, nie chcę się wypowiadać, wiedzieć będziemy kiedy zostaną otworzone oferty. Mam nadzieję, że zaplanowany termin zakończenia inwestycji na jesień przyszłego roku nie będzie zagrożony – mówiła Marzanna Proszowska, naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska w radomszczańskim UM.

Przypomnijmy. Projekt zakłada budowę wielofunkcyjnego parku podzielonego na różnorodne funkcjonalnie strefy o spójnym charakterze. Powstanie nowoczesne i przyjazne miejsce, w którym będzie można odpocząć, pospacerować, czy uprawiać sport. Całości dopełni różnorodna roślinność, drzewa, krzewy i kwiaty.

Co jest w projekcie? Najważniejsze elementy

fot. wizualizacja

Scena typu amfiteatr wraz z widownią plenerową

Amfiteatr zlokalizowany zostanie niemalże w samym sercu parku. Projekt zakłada budowę zadaszonej sceny wraz z widownią, która pomieści około 420 osób. Dodatkowo powstaną dedykowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózku inwalidzkim. Przeniesione zostaną tutaj niektóre wydarzenia związane z Dniami Radomska. Amfiteatr będzie służył ciekawym wydarzeniom kulturalnym, a także pełnił funkcję rekreacyjną – jako miejsce do wypoczynku w słoneczne i ciepłe dni.

Zespół fontann multimedialnych

To układ atrakcji wodnych z dyszami, tunelem i ekranem wodnym sterowanymi sygnałem cyfrowym. Nowoczesna fontanna multimedialna będzie świetną atrakcją turystyczną oraz miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców. Wieczorne pokazy wody tańczącej w rytm muzyki wraz z projekcją obrazów na tafli wody, czy tryskającym strumieniu przyciągną tłumy turystów. Jest to bardzo ciekawa atrakcja, która za dnia będzie tworzyła przyjemny mikroklimat i sprzyjała spotkaniom towarzyskim na świeżym powietrzu, a wieczorem będzie pełniła funkcję pokazową.

Zielone ściany

Powstaną we wschodniej części terenu, w miejscu naturalnych nierówności, na skarpie. Poza funkcją estetyczną budowa zielonej ściany umożliwi odpoczynek i ochłodę w ciepłe dni w przyjemnym otoczeniu natury. Zieleń wzdłuż granic działki stanowić będzie także element izolacyjny, który zapewni miejsce do odpoczynku bez hałasu. W ramach tej pozycji ujęto także montaż budek dla ptaków, domków dla jeży, psich stacji oraz poidełek dla pszczół i owadów. Minimalna powierzchnia ściany zielonej to 160,0 m2.

Plac do gier

To specjalnie zaprojektowana strefa zabaw i sportu o nawierzchni trawiastej da możliwość zabawy w berka, „zbijaka”, czy badmintona. Dorośli uzyskają natomiast przestrzeń do uprawiania yogi, czy stretchingu. Utworzenie placu do gier będzie elementem zachęcającym do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Wspólne spędzanie czasu na łonie natury, połączone z zabawą wpłynie na poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców, zachęci do uprawiania sportu oraz – poprzez obcowanie z naturą – uwrażliwi dzieci na potrzebę ochrony środowiska i dbałości o jego stan. Zniesione bariery architektoniczne umożliwią korzystanie z placu do gier również osobom z niepełnosprawnościami.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko glinianki radomsko inwestycja park glinianki radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE